MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Moja przygoda w muzeum 2017 - podsumowanie I etapu konkursu w Chojnicach

W piątek, 7 czerwca w Galerii ARS miało miejsce Rozstrzygnięcie I etapu XXIX Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży pt. MOJA PRZYGODA W MUZEUM.

 

Różnorodność i wysoki poziom nadesłanych prac plastycznych zaskoczył wszystkich: muzealników, opiekunów plastyki, samych uczestników i rodziców.

 

Spośród 261 nadesłanych prac, 256-ciu młodych autorów z całego regionu chojnickiego, komisja wyłoniła 110 prac do II etapu konkursu w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Wystawa pokazała, że dzieci i młodzież często odwiedzają muzea, i co ważne, autentycznie czerpią w nich inspiracje dla swojej plastycznej wyobraźni. Bardzo dobrze znają kanon sztuki polskiej, europejskiej, ale także interesują się kulturą regionalną. Znana na Kaszubach św. Rozalia, kalejdoskop tematów twórczości artysty ludowego Józefa Chełmowskiego z Brus swobodnie konkurowały z plastycznymi wrażeniami podczas oglądania portretu Mona Lizy w Luwrze.

 

Wytypowane prace przesłane zostały do finału w Toruniu oczekując rozstrzygnięcia podczas Międzynarodowych Spotkań Artystycznych już po wakacjach.