Niepodległe Chojnice
(11kB)

 

Pragnąc uczcić 100 rocznicę odzyskania Niepodległości ziemi chojnickiej, Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach przygotowało projekt pn. Twarze Niepodległości, poświęcony przybliżeniu tak ważnych wydarzeń
w dziejach miasta i ziemi chojnickiej. Muzeum wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum H – E w Chojnicach przygotowuje okolicznościową publikację, poświęconą przywróceniu pamięci o wydarzeniach historycznych kończących lata I wojny światowej oraz osobach, dzięki którym mogło się ziścić marzenie mieszkańców południowej części Pomorza o wolności i niepodległości.

 

 

 

(11kB)


6 sierpnia 1932 r. - Otwarcie Muzeum Regionalnego w Chojnicach ze stałą ekspozycją w domu W.J. Schreibera na rogu Rynku i ul. Gdańskiej (dziś T. Kościuszki) pod patronatem Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i kierownictwem Juliana Rydzkowskiego.

1939 – 1945 – Podczas wojny zbiory muzealne w większości uległy zniszczeniu.

1960 r. – Reaktywowanie Muzeum Regionalnego z siedzibą w ratuszu pod opieką Miejskiej Rady Narodowej.

maj 1962 r. – Stałą siedzibą muzeum została przystosowana do funkcji muzealnej Brama Człuchowska na murach miejskich... 

(11kB)
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Nie znaleziono danych