MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Wystawa w Sworach
(11kB)

 


 

(11kB)(11kB)
Wydawnictwa
(11kB)

monograficzny album prezentujący niepowtarzalną twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów ludowych Kaszub - Józefa Chełmowskiego z Jaglii k. Brus
/powiat Chojnice/. 


Obradom XIII Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego organizowanej w dniach
12-13 maja 2016 roku
w Chojnicach - Charzykowach
towarzyszyła wystawa:

 

(11kB)

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2018

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach – jak co roku - serdecznie zaprasza na wycieczkę krajoznawczą do Wielkiej Nieszawki i Torunia, organizowaną 23 września 2018 r. w ramach 26. Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. Warto pamiętać również, że Unia Europejska ogłosiła 2018 rok Europejskim Rokiem Dziedzictwa Narodowego. Tegoroczne obchody są okazją do podkreślenia znaczenia wartości kultury europejskiej. Przyświeca im przesłanie: Dziedzictwo. Tu przeszłość spotyka się z przyszłością.      

 

Program wycieczki

  1. Odwiedziny nowo otwartego po gruntownej modernizacji Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu, oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu, mieszczącego się w dwóch zabytkowych kamienicach należących niegdyś do jego rodziny. Muzeum prezentując sylwetkę wielkiego astronoma i jego dokonania, łączy najnowsze technologie multimedialne z historyczną tkanką zabytkowego domu średniowiecznego. Dostarcza wiedzy i wrażeń ogniskujących wokół trzech tematów: nauka dawna i współczesna, życie codzienne rodziny mieszczańskiej w późnogotyckim hanzeatyckim domostwie oraz życie i dzieło Mikołaja Kopernika. Liczne obiekty, zwłaszcza pokazujące kulturę materialną i zwyczaje mieszczan toruńskich pochodzą z wykopalisk archeologicznych z terenów Starego i Nowego Miasta Torunia.  Obejrzymy również film w technologii 4D, a także unikatową atrakcję, jaką jest średniowieczna więźba dachowa, z pokazem rozgwieżdżonego nieba, przypominając, że to właśnie tutaj po raz pierwszy młody Mikołaj skierował oczy ku gwiazdom.
  2. Wizyta w największym muzeum piernika w Europie – Muzeum Toruńskiego Piernika – mieszczącym się w byłej XIX-wiecznej fabryce pierników rodziny Weese, która swoje wyroby cukiernicze eksportowała do najodleglejszych krajów świata. Zobaczymy tam m.in. imponującą, gromadzoną przez 100 lat, kolekcję drewnianych form piernikowych, poznamy historię toruńskiego piernikarstwa, stare receptury oraz tajniki wypieku tych aromatycznych przysmaków. 
  3. Spotkanie z kulturą mennonicką podczas wizyty w Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce, utworzonym w maju tego roku przez Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej - Prüfferowej w Toruniu. Jest to pierwszy w Polsce skansen poświęcony, rozwijającemu się od XVI w. osadnictwu olenderskiemu nad Wisłą. Na terenie Parku znajdują się 3 zagrody, składające się z 6 zabytkowych budynków mieszkalnych i gospodarskich przeniesionych z terenu Doliny Dolnej Wisły i pochodzących z XVIII i XIX w. Obiekty te to najcenniejsze, zachowane do dzisiaj, przykłady architektury charakterystycznej dla osadników olenderskich, tworzącej fragment wsi o typowym dla mennonitów układzie tzw. rzędówki bagiennej. Lokalizacja Parku nie jest przypadkowa. Wielka Nieszawka posiada bogatą historię związaną z mennonitami i osadnictwem olenderskim. Ich obecność odnotowana została w tej wsi już na początku XVII w, a do końca II wojny światowej był to jeden z głównych ośrodków życia tej społeczności, która założyła tu gminę wyznaniową z domem modlitwy. Pozostałością po nich jest włączony w obręb Parku cmentarz mennonicki. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zobaczenia Skansenu Żywego, czyli poznania scen z życia dawnych mieszkańców osady, posłuchania opowieści związanych z historią powstania tego miejsca, można będzie także odwiedzić stoiska z rękodziełem oraz produktami lokalnymi. 
  4. W Toruniu przewidujemy również czas wolny i możliwość skorzystania z oferty toruńskich restauracji, a dla chętnych proponujemy podglądnięcie efektów prac konserwatorów we wnętrzach zabytkowych kościołów pw. śś Janów i św. Jakuba, by poznać co tak naprawdę kryje się pod hasłem: Gotyk na dotyk. 

Zapisy chętnych członków Towarzystwa przyjmujemy do dnia 7 września br. w Domu na Murach – ul. Podmurna 7 lub telefonicznie pod nr 52 397 23 19, 523974392 (prosimy podać nr PESEL do ubezpieczenia). Osoby chętne spoza Towarzystwa mogą być zapisane na liście rezerwowej, jeśli pozostaną wolne miejsca, będą dopisane do listy głównej (decyduje kolejność zgłoszeń).

Koszt uczestnictwa w wycieczce dla członków, którzy nie zalegają z opłatą składek to 45 zł. Koszt dla pozostałych osób wynosi 60 zł. Wyjazd z Chojnic o godz. 7.15 (zbiórka uczestników o godz. 7.00 na pl. Emsdetten przy Wszechnicy Chojnickiej). Przewidywany powrót ok. godz. 20.00.

 

Serdecznie zapraszamy!