MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Wystawa w Sworach
(11kB)

 


 

(11kB)(11kB)
Wydawnictwa
(11kB)

monograficzny album prezentujący niepowtarzalną twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów ludowych Kaszub - Józefa Chełmowskiego z Jaglii k. Brus
/powiat Chojnice/. 


Obradom XIII Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego organizowanej w dniach
12-13 maja 2016 roku
w Chojnicach - Charzykowach
towarzyszyła wystawa:

 

(11kB)

Aktualne wystawy

 • Między surrealizmem a abstrakcją. Kosmiczne peregrynacje

  Wystawa malarstwa Justyny Rebelki  – Czapiewskiej z Torunia
  - czynna w gotyckiej Bramie Człuchowskiej muzeum w Chojnicach od 22 października 2020 r.

 • Chojnice i ziemia chojnicka w czasach II Rzeczypospolitej

  Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości na Pomorzu w latach 1920-1939, Muzeum zaprasza do zwiedzania nowej wystawy poświęconej  historii powrotu Chojnic i ziemi chojnickiej w granice II Rzeczypospolitej. 

 • Haft kaszubski - znak dziedzictwa regionalnego Kaszub

  Leonard Brzeziński
  ur. 6 lutego 1904 r., zm. 8 kwietnia 1984 r.
  Wielewianin, z zawodu nauczyciel przyrody i geografii, z zamiłowania hafciarz, twórca pamiątek, etnograf i kustosz.

 • Z przeszłości Chojnic. Od średniowiecza do czasów II Rzeczypospolitej.

  Na wystawie zaprezentowanych zostało przeszło dwieście obiektów z okresu od XIV w. do schyłku II Rzeczypospolitej. Do najstarszych należy skarb monet krzyżackich z XIV-XV wieku.

 • Galeria Współczesnej Sztuki Polskiej ‘84

  Chojnicka kolekcja polskiej sztuki nowoczesnej została zapoczątkowana w 1984 roku. Jej twórcom przyświecały ambicje, by w mniejszym środowisku stworzyć kulturową i edukacyjną szansę, zwłaszcza dla ludzi młodych, a także licznych latem turystów, w formie reprezentatywnej, ogólnopolskiej kolekcji.

 • Fot. Daniel Frymark

  Kolekcja historyczno-regionalna Albina Makowskiego

  Kolekcja historyczno – regionalna Albina Makowskiego (1908-1982) udostępniona przez Muzeum w Chojnicach w dawnym mieszkaniu kolekcjonera, mieści się na parterze kamienicy przy ul. Drzymały 5. Jej początki sięgają 1926 roku. Kolekcja obejmuje  archiwalia, pamiątki rodzinne, zabytki związane z historią Chojnic i etnografią regionu, numizmaty, rzeźbę, malarstwo, broń białą i rzemiosło artystyczne.

 • Ekspozycja archeologiczno-przyrodnicza "Kręgi Kamienne"w Odrach

  Wystawa towarzyszy znanemu rezerwatowi kręgów kamiennych i pomyślana jest jako ekspozycja dwuczęściowa. W pierwszej zaprezentowano najcenniejsze znaleziska archeologiczne, dokumentujące kulturę materialną i duchową Gotów, pozyskane w trakcie prac wykopaliskowych...

 • Rezerwat Biosfery BORY TUCHOLSKIE

  Rezerwat biosfery jest to wyznaczony obszar chroniony zawierający cenne zasoby przyrodnicze, który uzyskał międzynarodowe uznanie w ramach Międzynarodowego Projektu "Człowiek i Biosfera". Obejmuje on ekosystemy lądowe, przybrzeżne, morskie lub ich wzajemną mozaikę, a został zapoczątkowany przez UNESCO w 1971 roku.

Strony: