
Muzeum Historyczno – Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum wydało okolicznościową, ilustrowaną publikację pt. Twarze Niepodległości ziemi chojnickiej.
ZABYTEK MIESIĄCA
marzec
I cóż mi po tych liściach –
prof. Błażej Ostoja Lniski, 2001
Grafika jest jedną z trzech prac litograficznych Autora ofiarowanych do Kolekcji Współczesnej Sztuki Polskiej Muzeum w Chojnicach w 2014 r. podczas wernisażu wystawy dwóch artystów – Ojca i Syna – Włodzimierza i Błażeja Ostoja Lniskich pt. Ostoja Lniscy. Między akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce – prezentowanej w muzealnej Galerii w baszcie Kurza Stopa.
Czy genius loci Kaszub sprzyja artystom? Czy i jaki udział może mieć natura i tradycja w procesie tworzenia? Jak daleko i w jak różnych kierunkach mogą iść artyści, których twórczość wywodzi się z tych samych korzeni? W końcu – czy sztuka ludowa i ta pochodząca od profesjonalnego artysty, związanego z Akademią Sztuk Pięknych, mogą być przez nas podobnie odbierane i równie silnie na nas oddziaływać?
6 sierpnia 1932 r. - Otwarcie Muzeum Regionalnego w Chojnicach ze stałą ekspozycją w domu W.J. Schreibera na rogu Rynku i ul. Gdańskiej (dziś T. Kościuszki) pod patronatem Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i kierownictwem Juliana Rydzkowskiego.
1939 – 1945 – Podczas wojny zbiory muzealne w większości uległy zniszczeniu.
1960 r. – Reaktywowanie Muzeum Regionalnego z siedzibą w ratuszu pod opieką Miejskiej Rady Narodowej.
maj 1962 r. – Stałą siedzibą muzeum została przystosowana do funkcji muzealnej Brama Człuchowska na murach miejskich...