MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Twarze niepodległości ziemi chojni
(11kB)
(11kB)

 

Muzeum Historyczno – Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum wydało okolicznościową, ilustrowaną publikację pt. Twarze Niepodległości ziemi chojnickiej.

 

(11kB)

 


 

(11kB)

 ZABYTEK MIESIĄCA
kwiecień


(11kB)

 

Męka Pańska


Ta nietypowa „rzeźba”, wykonana przez nieznanego twórcę ludowego, należy do najstarszych zbiorów Muzeum, pochodzących jeszcze z przedwojennej kolekcji Juliana Rydzkowskiego. Szklana buteleczka iniekcyjna, zamknięta gumowo-aluminiowym kapslem, z umieszczonym wewnątrz zbiorem przedmiotów o tematyce pasyjnej, sporządzonym z rzeźbionych elementów drewnianych połączonych ze sobą za pomocą kleju.

 


 

(11kB)

 


 

(11kB)

 

Czy genius loci Kaszub sprzyja artystom? Czy i jaki udział może mieć natura i tradycja w procesie tworzenia? Jak daleko i w jak różnych kierunkach mogą iść artyści, których twórczość wywodzi się z tych samych korzeni? W końcu – czy sztuka ludowa i ta pochodząca od profesjonalnego artysty, związanego z Akademią Sztuk Pięknych, mogą być przez nas podobnie odbierane i równie silnie na nas oddziaływać?

 


 

 

(11kB)


6 sierpnia 1932 r. - Otwarcie Muzeum Regionalnego w Chojnicach ze stałą ekspozycją w domu W.J. Schreibera na rogu Rynku i ul. Gdańskiej (dziś T. Kościuszki) pod patronatem Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i kierownictwem Juliana Rydzkowskiego.

1939 – 1945 – Podczas wojny zbiory muzealne w większości uległy zniszczeniu.

1960 r. – Reaktywowanie Muzeum Regionalnego z siedzibą w ratuszu pod opieką Miejskiej Rady Narodowej.

maj 1962 r. – Stałą siedzibą muzeum została przystosowana do funkcji muzealnej Brama Człuchowska na murach miejskich... 

(11kB)

Edukacja

Program dla szkół
 
Moja przygoda w muzeum
 
Oferta dla seniorów
(11kB)
 
(11kB)
 
 
Warsztaty
 
Konkursy
 
Spotkania muzealne
(11kB)
 
(11kB)
 
(11kB)
 • Świąteczna oferta edukacyjna

  Zbliżają się Święta Wielkanocne. Obecnie zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży mogą się odbyć w formie on-line. Chcielibyśmy więc zaprosić Nauczycieli i Wychowawców do skorzystania z naszej bezpłatnej oferty świątecznej – prezentacji multimedialnej pt. ,,Tradycje Świąt Wielkanocnych”.

 • Działalność edukacyjna muzeum w czasie pandemii

  W okresie przedświątecznym w muzeach, zwykle o tej porze gromadziły się dzieci i młodzież na warsztatach bożonarodzeniowych, by poznawać polskie tradycje świąteczne. I choć w tym roku jest inaczej, to nie próżnujemy.

 • Środy z Niepodległą

  Włączając się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę,  
  Muzeum w Chojnicach – w ramach edukacyjnego projektu 
  TWARZE NIEPODLEGŁOŚCI ZIEMI CHOJNICKIEJ – organizuje i zaprasza na cykl spotkań pt. Środy Z Niepodległą 

 • Zwiedzamy i poznajemy! Tradycyjnie i interaktywnie! - pakiet edukacyjny

  Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. J. Rydzkowskiego i Eksperymentarium działające przy CEW w Chojnicach zawarły porozumienie, w oparciu o które proponują wspólny Pakiet edukacyjny dla dzieci i młodzieży dla zainteresowanych zwiedzaniem wciąż mało znanych chojnickich atrakcji turystycznych, adresowany do większych grup zorganizowanych.

Strony: