MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Europejskie Dni Dziedzictwa 2015

Partnerzy » Towarzystwo Przyjaciół Muzeum » Europejskie Dni Dziedzictwa 2015

Wycieczka Towarzystwa Przyjaciół Muzeum do Gdańska

 

W sobotę, 12 września 2015 r. w ramach 23. Europejskich Dni Dziedzictwa odbywających się w tym roku pod hasłem „Utracone dziedzictwo” członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach udali się na wycieczkę do Gdańska. W ramach programu wycieczki jej uczestnicy zwiedzili oddziały Muzeum Archeologicznego - szesnastowieczny spichlerz „Błękitny Baranek” (jedyny historyczny obiekt magazynowy na Wyspie Spichrzów zachowany w dość dobrym stanie po działaniach wojennych w 1945 roku) z bardzo interesującymi wystawami prezentującymi wyniki wieloletnich badań archeologicznych na terenie historycznego Gdańska i Wyspie Spichrzów oraz rekonstrukcję średniowiecznej  uliczki hanzeatyckiej z przełomu XIV i XV wieku - z warsztatami, kramami, łaźnią i świetnie wprowadzającym w jej klimat gwarem i zapachem. Kolejnym oddziałem Muzeum Archeologicznego, który odwiedziła chojnicka grupa była Piwniczka Romańska – ekspozycja fundamentów romańskiego kościoła św. Mikołaja w Gdańsku – najstarszego wnętrza historycznego Gdańska. Za udostępnienie obiektu do zwiedzania oraz ciekawą aranżację Muzeum w grudniu 2014 roku zostało laureatem Pomorskiej Nagrody Muzealnej.


Kolejnym punktem wyprawy do Gdańska było Europejskie Centrum Solidarności, w którym z wielkim rozmachem, za pomocą tradycyjnych, a także najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, została zaprezentowana wystawa poświęcona historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Po ekspozycji i całym Centrum z wielkim znawstwem naszą grupę oprowadził kurator Adam Cherek.