MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Środy z Niepodległą

Edukacja » Środy z Niepodległą

(11kB)

Włączając się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, Muzeum w Chojnicach – w ramach edukacyjnego projektu TWARZE NIEPODLEGŁOŚCI ZIEMI CHOJNICKIEJ – organizuje i zaprasza na cykl spotkań pt.

(11kB)

Pierwsze z nich już 8 maja 2019:

 

Życie codzienne i niecodzienne u progu odzyskania niepodległości


Podczas spotkania spróbujemy odpowiedzieć sobie wspólnie na pytania dotyczące tego, jak wyglądało codzienne życie mieszkańców Chojnic oraz ich działalność społeczno-polityczna, przed i po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Do utrwalenia wiadomości posłuży nam quiz, z którym każdy samodzielnie się zmierzy. Na zakończenie zaśpiewamy kilka wybranych utworów znanych pieśni patriotycznych, korzystając ze śpiewnika Pieśni Narodowych i Obozowych wydanego w Chojnicach w roku 1919 z inicjatywy Władysławy Wolszlegierówny.

 

Następne spotkanie odbędzie się 29 maja 2019:

 

Spacer edukacyjny „Śladami twórców niepodległych Chojnic”


Sobierajczyk, Sikorski, Kaletta, Rydzkowski – chyba znacie te nazwiska? Tym oraz innym osobom zawdzięczamy rozwój polityczny, społeczny oraz kulturalny Chojnic po odzyskaniu niepodległości w 1920 r. Podczas spaceru po mieście odwiedzimy kilka miejsc związanych ze znanymi Chojniczanami i zapoznamy się z ich osiągnięciami.

 

Muzeum zaprasza zarówno grupy zorganizowane (do 25 osób), jak i osoby indywidualne. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia pod numerem telefonu 52 397 43 92.

 

czas trwania – ok. 45 minut | koszt udziału – 5 zł/os.

 

(11kB)