MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Topór bojowy kultury pucharów lejkowatych

Kolekcje » Kolekcja archeologiczna » Topór bojowy kultury pucharów lejkowatych

środkowy neolit,
wymiary:  wys. 5,3 cm, dł. 13,1 cm, szer. ostrza 6,4 cm,
nr inw. MCh/AM-975

Należy do najciekawszych obiektów kamiennych w kolekcji Albina Makowskiego. Ten świetnie zachowany zabytek, z charakterystycznym, guziczkowato zgrubiałym oraz zaokrąglonym obuchem, wykonany jest ze skały drobnokrystalicznej i perfekcyjnie wygładzony. Charakterystyczne jest też jednakowe rozłożenie masy narzędzia po obu stronach prostej osi. Kamienne topory bojowe KPL były naśladownictwem pierwowzorów miedzianych importowanych z południa kontynentu. Stosowano je zarówno do walki, jak i do polowania. Miały również znaczenie kultowe, o czym świadczą znaleziska miniaturowych, kamiennych i glinianych modeli toporków, a także bursztynowych wisiorków. Topory bojowe KPL stanowiły też wyposażenie grobowe oraz niekiedy ofiary wotywne, które składano w bagnach na specjalnych pomostach.