MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Wystawa w Sworach
(11kB)

 


 

(11kB)(11kB)
Wydawnictwa
(11kB)

monograficzny album prezentujący niepowtarzalną twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów ludowych Kaszub - Józefa Chełmowskiego z Jaglii k. Brus
/powiat Chojnice/. 


Obradom XIII Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego organizowanej w dniach
12-13 maja 2016 roku
w Chojnicach - Charzykowach
towarzyszyła wystawa:

 

(11kB)

Oferta dla seniorów

Muzeum w Chojnicach jest miejscem przyjaznym dla Dorosłych i Seniorów. Wszystkie Osoby zainteresowane i chętne, które chciałyby poszerzyć swą wiedzę o dziedzictwie kultury i historii regionu południowego krańca Pomorza zapraszamy do uczestnictwa w różnorodnych, ciekawych formach zajęć. Muzealne spotkania stanowić mogą doskonałą propozycję i ofertę spędzania wolnego czasu.

 

Przygotowaliśmy dla Państwa:

 

- wstęp do Muzeum w Chojnicach za symboliczną złotówkę w każdą środę z możliwością zwiedzania stałych oraz nowych wystaw czasowych;


- propozycję uczestniczenia zorganizowanych grup Dorosłych i Seniorów w spotkaniach muzealnych o następującej treści:

 

1. Historia symboli Chojnic: herb, flaga, hejnał.

Każde miasto ma swoją historię. Uczestnicy spotkania poznają najważniejsze znaki, symbolizujące Chojnice. Zdobędą również wiedzę o burzliwych dziejach naszego miasta.

 

2. Miasto w średniowieczu.

W trakcie spotkania Seniorzy poznają najważniejsze fakty z dziejów Zakonu Krzyżackiego, np.: ilu rycerzy Zakonu walczyło pod Grunwaldem? co jadali Krzyżacy i jak wyglądało ich życie codzienne? Na te i inne pytania uczestnicy spotkania poznają odpowiedzi.

 

3. Rok obrzędowy w Polsce.

Każdy naród posiada własne obrzędy, zwyczaje i wierzenia, stanowiące tradycję. Wiele polskich świąt łączy się bezpośrednio z wiarą chrześcijańską, odzwierciedloną w przekazach ludowych z pokolenia na pokolenie. Podczas spotkania dowiemy się o zapomnianych polskich zwyczajach, jak i tych, które przetrwały do czasów współczesnych. 

 

Koszt zajęć - 8 zł od uczestnika

Czas trwania - około 45 min.

 

- udział w następujących warsztatach muzealnych:

 

1. Kaszubski strój ludowy – warsztaty rękodzieła plastycznego.

Przy pomocy drewnianej łyżki, krepy i bibułkowych motywów ludowych pokażemy, w jaki sposób wykonać strój kaszubski. Muzeum zapewnia materiały plastyczne oraz samodzielnie ubraną lalkę kaszubską na własność autorów wykonanego stroju.

 

2. Pamiątka z Kaszub.

Zajęcia plastyczne polegać będą na ozdabianiu drewnianych łopatek kuchennych, malowanymi elementami haftu kaszubskiego. Podczas warsztatów uczestnicy poznają również symbolikę barw, używanych we wzornictwie kaszubskim. Własnoręcznie wykonana ,,pamiątka” z Kaszub będzie doskonałą nagrodą za aktywny udział w zajęciach.

 

3. Drewniany ptaszek.

Uczestnicy na podstawie wzorów malowanych ptaszków z kolekcji etnograficznej muzeum, przy pomocy farb ozdobią barwami wyrzeźbione w drewnie modele ptaków. Kolorowe ptaszki mogą stanowić ciekawą formę dekoracji domu.

 

4. Oferta specjalna z okazji Świąt Wielkanocnych – zdobienie pisanek metodą batiku.

Podczas warsztatów pisankarskich będziemy wykonywali pisanki nakładając wzór rozgrzanym woskiem na jajko.Ostatni etap tworzenia pisanki stanowi delikatne ścieranie wosku. Tak ozdobione jajko będzie piękną ozdobą do wielkanocnego koszyka ze święconką.

 

5. Kaszubska szkoła haftu Leonarda BrzezińskiegoZajęcia zaczynają się od maja. 

W ramach warsztatów uczestnicy zapoznają się z sylwetką wybitnego kaszubskiego artysty, Leonarda Brzezińskiego oraz jego spuścizną. W dalszej części odbędą lekcje w zakresie podstawowym z kaszubskiego hafciarstwa w teorii i praktyce. Zajęcia poprowadzi siostrzeniec artysty i jego uczeń w zakresie haftu - pan Stefan Wittstock. 

 

Koszt zajęć - 8 zł od uczestnika

Czas trwania - około 1,5 h.

 

 


 

Koszt zajęć - 8 zł od uczestnika

Czas trwania - około 45 min.

Kaszubski strój ludowy oraz Kaszubska szkoła haftu Leonarda Brzezińskiego – około 1,5 h