MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Wycieczka TPM

Partnerzy » Towarzystwo Przyjaciół Muzeum » Wycieczka TPM

W niedzielę 18 września 2016 r. już tradycyjnie chojniccy muzealnicy wraz z członkami Towarzystwa Przyjaciół Muzeum i sympatykami muzealnych wypraw po ciekawych zakątkach Pomorza, uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej do „Krainy w kratę”, zorganizowaną w ramach 24. Europejskich Dni Dziedzictwa, pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki”. Tegoroczne przesłanie miało na celu zwrócenie uwagi na fakt, że wiele zabytków jest nośnikiem istotnych społecznie wartości duchowych związanych z wiarą, sztuką, historią i tradycją. Program tej wyprawy pozwolił zapoznać się z mniej znanymi atrakcjami regionu związanymi z dawną i współczesną kulturą Pomorza Środkowego, położonymi na trasie turystycznej: Słupsk – Kluki – Swołowo. 

W ramach wycieczki zwiedziliśmy zgromadzoną w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku największą w Polsce, liczącą 253 prac, kolekcję dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego, poznając niezwykłe dzieje życia artysty. Nastepnie w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach (oddział MPŚ w Słupsku) mieliśmy okazję przyglądnąć się z bliska kulturze wiejskiego życia codziennego ewangelickich Kaszubów, nazywanych Słowińcami, którzy niegdyś dominowali na Pomorzu Zachodnim, a w XIX wieku stanowili już tylko niewielką grupę osiadłą na trudno dostępnych terenach położonych nad jeziorami Łebsko i Gardno. W Klukach wzięliśmy też udział w dorocznej dożynkowej imprezie folklorystycznej Pożegnanie lata w skansenie. Jesień się pyta, co lato zrobiło, na którą złożyły się prezentowane w obejściach i chatach pokazy charakterystycznych dla wsi słowińskiej zajęć związanych z okresem jesiennym, prezentacje tajników dawnej kuchni słowińskiej, degustacje potraw przygotowanych z ekologicznych, klukowskich surowców, np. zupy brukwiowej na gęsinie. Na imprezie nie zabrakło też muzyki i śpiewu, m.in. związanego z obrzędami dożynkowymi   i weselnymi, należącymi do kanonu folkloru słowińskiego.

W końcu dotarliśmy do „Krainy w kratę” we wsi Swołowo, tj. udostępnionego nie tak dawno Muzeum Kultury Ludowej Pomorza (także oddział MPŚ w Słupsku), które tworzy zachowany i odnowiony zespół budynków o tradycyjnej dla tej części Pomorza konstrukcji szkieletowej, z ciekawymi wystawami na temat kultury i domowych zajęć gospodarskich zamieszkującej je od lat ludności. Do szczególnie interesujących należy Zagroda Albrechta stanowiąca przykład typowej czworobocznej zagrody zamożnego chłopa, jakie występowały na Pomorzu w XIX i XX wieku, z wjazdem przez budynek bramny, szerokofrontową chałupą w głębi oraz ze stodołą i budynkami inwentarskimi po bokach. Naszą pełną atrakcji wycieczkę zakończyliśmy obiadem w miejscowej „Gospodzie pod Wesołym Pomorzaninem”.