MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Żuraw

Kolekcje » Kolekcja etnograficzna » Żuraw

dermoplast

Nr Inw.: MCh/E-250
czas powstania:  1931 r.

 

Żuraw w naturalnej pozie, umocowany na solidnej podstawie imitującej piaszczyste podłoże.

 

Dermoplast jest to preparat całego ssaka bądź ptaka, przedstawiony w sposób naśladujący ruch bądź zachowanie konkretnego gatunku.

 

Żuraw trafił do kolekcji Muzeum Historyczno - Etnograficznego w Chojnicach, a właściwie wtedy jeszcze Muzeum Regionalnego w Chojnicach w latach 60. ubiegłego wieku wraz z kilkoma innymi obiektami z kategorii myśliwskiej czy przyrodniczej. Do zbiorów muzeum został przekazany przez Hipolita Łukowicza – syna doktora Jana Pawła Łukowicza i spadkobiercę latami gromadzonych przez ojca zbiorów przyrodniczo-łowieckich. Z punktu widzenia muzealnika dermoplast ten, jako eksponat, z kilku względów ma wyjątkową wartość. Jednym z powodów jest jego wiek, imponujący szczególnie w przypadku łatwo ulegających degradacji obiektów organicznych. Nie bez znaczenia jest też pochodzenie żurawia ze znakomitej kolekcji znanego chojnickiego lekarza, hobbystycznie zajmującego się łowiectwem - Jana Pawła Łukowicza, która to kolekcja w 1937 roku została określona przez Józefa Kobylańskiego jako „chyba największe pomorskie muzeum łowieckie” Dodatkowej wagi w tym przypadku dodaje to, że oprócz żurawia, jeśli chodzi o ptaki, z kolekcji ocalał jeszcze jedynie głuszec, znajdujący się w zbiorach rodziny.

 

Szczególnymi są informacje na temat pochodzenia żurawia. Z notatek Jana Pawła Łukowicza wiemy, że ustrzelił on tego ptaka 29 czerwca 1931 roku, strzałem z odległości 100 metrów. Miało to miejsce na terenie Klosnowa w pobliżu jeziora Ostrowite. Znamy też prawdopodobnego preparatora, którego dziełem jest dermoplast – najpewniej był nim niemiecki myśliwy Ernst Gumprecht z Jeziorek. W zapiskach doktora Łukowicza zachowały się też liczne wspomnienia o wystawach łowieckich, w których udział brał żuraw, wystawy te udokumentowano również na zachowanych fotografiach.

 

Eksponat, w marcu tego roku został poddany konserwacji w celu poprawienia stanu wizualnego i przeciwdziałania degradacji. Konserwacja ta była możliwa dzięki pomocy Urzędu Miasta Chojnice w ramach dotacji na wsparcie realizacji zadań publicznych 2020.

M.Cz.