Matka Boska Roztwórna

Matka Boska Roztwórna

obraz malowany na szkle
autor: Włodzimierz Ostoja Lniski, Czersk 2009
wym. 43x25cm
oprawa: drewniana rama, bejcowana
nr inw. MCh/E-1615

Przedstawienie Matki Boskiej w całej postaci, na białym tle, w niebieskiej sukni i narzuconym na ramiona płaszczu w odcieniu fioletu, z dekoracją kwietną; głowa w koronie otoczona srebrzystym nimbem z wieńcem złotych gwiazd. U stóp na fragmencie ziemi atrybuty Matki Boskiej Strumiennej lub Roztwornej: żmija z otwartym pyskiem, żaba, robaki wychodzące z ziemi, wytryskająca woda. Z otwartej dłoni MB spadają na ziemię ziarna (grochu). Obrzeże obrazu dekorowane kwiatami tulipanów w tonacji brązu, na niebieskim tle, z liśćmi i niezapominajkami.

Motyw autorski nawiązuje do święta Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny – 25 marca -przełomowego dnia dla wiosennej wegetacji, na Kaszubach zwanego dniem Matki Boskiej Strumiannej lub Roztwórnej, w innych regionach także Kwietnej, Zagrzewnej lub Ożywiającej. Wierzono, że za sprawą Maryi, której zwiastowano macierzyństwo, otwiera się ziemia na przyjęcie ziarna, ogrzewana przez Nią powoduje pękanie lodu, by woda mogła płynąć strumieniami. Rolnicy tego dnia rozpoczynali, choćby symbolicznie, siew, zwłaszcza grochu, wypuszczali trzodę chlewną na pastwiska. Kaszubi obrazowo opisywali, iż na Roztwórną ziemia się otwiera i wychodzą z niej robaki, a żabom i żmijom otwierają się pyski, budzą się pszczoły w ulach, bociany wracają do gniazd, sumiennie naprawianych na ten dzień.

Obraz nagrodzony w Ogólnopolskim konkursie "Rok polski - od Zwiastowania do Zielonych Świąt", Biblioteka Wilkowice, woj. śląskie 2009.

Włodzimierz Ostoja Lniski ur. 1949 r. w Tucholi, zam. w Czersku, z zawodu nauczyciel, twórca rzeźb, obrazów malowanych na szkle, drzeworytów ludowych. Rzeźbą zajmuje się od początku lat 70.; jego twórczość w tej dziedzinie ewoluowała, tak pod względem formy, jak i treści, od pojedynczych figur z surowego drewna, bejcowanych, do kompozycji wielofiguralnych, pokrytych bogatą polichromią. Przedstawienia postaci z życia dawnej wsi zastępowały tematy religijne i interesujące sceny biblijne. Jest autorem kapliczek przydrożnych, m.in. w Leśnie ze św. Izydorem (1999), stacji plenerowej Drogi Krzyżowej w Sianowie, figury św. Wojciecha do ołtarza papieskiego w Sopocie (1999). Od 2003 roku tworzy indywidualne obrazy na szkle, twórczo nawiązujące do klimatu i stylizacji XIX-wiecznego kaszubskiego malarstwa, również z wykorzystaniem drzeworytu ludowego (2008). Autor prezentował swoje prace na kilku wystawach indywidualnych, licznych zbiorowych w kraju i za granicą. Brał udział w konkursach i przeglądach twórczości – regionalnych i ogólnopolskich. Za obrazy na szkle otrzymał prestiżowe nagrody w tematycznych konkursach, w dużej konkurencji wybitnych polskich twórców ludowych (2008-2012). Prezentuje się na ogólnopolskich jarmarkach sztuki ludowej. Prace jego znajdują się w kilku polskich muzeach oraz w Muzeum Kaszubskim w Winonie (USA). Przekrojowa kolekcja prac, reprezentująca wszystkie dziedziny twórczości, znajduje się w chojnickim muzeum.
Z zamiłowaniem kolekcjonuje zabytkowe przedmioty kultury materialnej. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Galeria