Twórczość hafciarki Elżbiety Chrapkowskiej-Pociej

Twórczość hafciarki Elżbiety Chrapkowskiej-Pociej

Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. J. Rydzkowskiego w Chojnicach serdecznie zaprasza na indywidualną wystawę twórczości chojnickiej hafciarki Elżbiety Chrapkowskiej-Pociej. 

Ekspozycja dostępna jest od grudnia 2021 r. do 20 kwietnia 2022 r. w Baszcie Kurza Stopa.

Elżbieta Chrapkowska-Pociej - urodzona 28 listopada 1941 roku w Kościerzynie, chojnicka hafciarka – twórczyni ludowa. 

Działalność twórczą rozpoczęła w 1970 r. jako uczestniczka koła hafciarskiego prowadzonego przez Annę Kantrzonkową przy zakładzie pracy PSS „Społem” w Chojnicach. Jednak – dzięki sąsiadce i mamie - haft był jej bliski już wcześniej.  

Do głównych obszarów jej twórczości należy haft kaszubski na płótnie oraz haft szychem – na kaszubskich czepcach i serdakach, a także sztandarach, które wykonywała dla szkół i różnych organizacji.  

Od 1970 roku otrzymuje stypendium twórcze, jest wielokrotną uczestniczką kiermaszów twórczości ludowej i laureatką konkursów hafciarskich. Za swoją działalność została  nagrodzona odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (1980 r.), a w 2019 r. przyznawaną przez Burmistrza Miasta Chojnice „Statuetką Dokonań Roku” w kategorii „Osobowość”. 

Prace hafciarki znajdują się w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Historyczno-Etnograficznym im. J. Rydzkowskiego w Chojnicach oraz w Historycznym Muzeum/Parku Polskich Kaszubów w kanadyjskim Wilnie, w stanie Ontario, a także w rękach prywatnych zarówno w kraju, jak i za granicą. Na wystawie prezentujemy niewielki fragment jej wspaniałej twórczości.