With wings / Uskrzydlony
Nr inw.: MCh/Sg-159
Olej na płótnie
Autor: Maria Jasnoch Wiatrowski
Rok powstania: 2008
Wymiary: 110 cm x 90 cm
Uskrzydlony – to dzieło malarskie będące częścią zespołu obrazów, rysunków i tkanin noszących wspólnie tytuł Elementy uskrzydlone. Obraz wykonany został na płótnie w olejnej technice laserunkowej i możemy umieścić go w nurcie abstrakcji emocjonalnej. Świetliste muśnięcia pędzla tworzą tu w połączeniu z głębokimi, ciemnymi kolorami abstrakcyjne wrażenie istniejącego w nieskończonej przestrzeni ulotnego, zwiewnego ruchu. Autorka – Maria Jasnoch Wiatrowski – zapytana o inspirację, mówi o naturze otaczającego świata powodującej spontaniczność w kreowaniu obrazu.
Dar obrazu With wings do muzealnej kolekcji Galerii Współczesnej Sztuki Polskiej, przekazany przez artystkę w 2008 r., poprzedziło spotkanie w chojnickim muzeum związane z poszukiwaniem śladów działalności Kazimierza Jasnocha (1886 – 1966) – spokrewnionego z nią malarza pochodzącego z Czerska niedaleko Chojnic, ucznia T. Axentowicza. Muzeum w Chojnicach w 1998 r. urządziło wystawę indywidualną twórczości Kazimierza Jasnocha i rok później wydało katalog w formie zarysu monograficznego „odkrywając” jego bogaty dorobek twórczy dla szerszego grona odbiorców. Katalog, rekomendowany w internecie, przyciągnął uwagę Marii Jasnoch Wiatrowski za oceanem i poprzez splot szczęśliwych okoliczności zainicjował wieloletnią współpracę z muzeum w Chojnicach.
Maria Jasnoch Wiatrowski jest polską artystką wywodzącą się z kręgu wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w pracowni malarstwa i litografii prof. Zbigniewa Karpińskiego w 1973 r. i krótko potem wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych Ameryki, osiedlając się na stałe w Charlotte. Tworzy malarstwo olejne, akwarelowe, rysunek oraz tkaninę artystyczną w nurcie abstrakcji niegeometrycznej.
Owocem przyjaźni i współpracy artystki z muzeum była indywidualna wystawa Jej twórczości urządzona w 2010 r. w Galerii w Kurzej Stopie pt.: Elementy uskrzydlone. Towarzyszyło jej wydanie katalogu pt. Maria Jasnoch Wiarowski. Painting, drawing, tapestry, który obrazuje niezwykłą finezję, delikatne piękno i niepowtarzalność twórczości artystki. Wybór chojnickiego Muzeum na miejsce pierwszej indywidualnej wystawy w Polsce po wielu latach emigracji nie był przypadkowy i można go uznać za symboliczny powrót autorki do korzeni, zaś dla chojniczan i muzeum był znaczącym wydarzeniem międzynarodowym i świadectwem więzi łączących Polaków żyjących w kraju i poza jego granicami. Wystawa w Chojnicach zapoczątkowała kolejne prezentacje twórczości artystki w Polsce – również w galeriach w Gdańsku i w Warszawie.