13.09.2021
Europejskie Dni Dziedzictwa 2021

Europejskie Dni Dziedzictwa 2021

Chojnice, 16 sierpnia 2021 r.

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach serdecznie zaprasza do udziału w wycieczce krajoznawczej do Odrów i Wiela, organizowanej dnia 12 września 2021 r. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, pod hasłem „Smaki dziedzictwa”.

„Smaki” dziedzictwa regionu, w tym także tradycje kulinarne, są doskonałym przykładem bogactwa kulturowego, gdyż odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków, tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół wspólnie ze sobą biesiadujących. Temat ten wpisuje się w założenia wieloletniego programu Niepodległa na lata 2017-2022. W ramach planowanej wycieczki pragniemy odwiedzić miejsce kultu starożytnych Gotów, by poznać ich kulturę duchową oraz materialną i rozsmakować się w ich zwyczajach i sztuce, a także Wielewskie Sanktuarium – jedno z najpiękniejszych w Polsce, wybudowane w latach 1915-1925.

Program obejmuje zwiedzanie nowej, urządzonej z początkiem tego roku, muzealnej, zamiejscowej ekspozycji archeologiczno-przyrodniczej w Odrach pt. „Kultowe miejsce Gotów. Cmentarzysko z kręgami kamiennymi w Odrach”, a także spacer po Rezerwacie Kręgów Kamiennych w Odrach. W Odrach będziemy też degustować prawdziwy miejscowy rarytas - serniczek Pani Zdzisi.

W dalszej części wyprawy udamy się do Sanktuarium Kalwaryjskiego we Wielu, gdzie odwiedzimy kościół pw. św. Mikołaja ze słynącym łaskami barokowym obrazem Matki Bożej Pocieszenia. Osiemnastowieczny obraz został przeniesiony do Wiela z klasztoru Augustianów w Chojnicach, w 1852 r. Będzie też okazja przejść się dróżkami kalwaryjskich stacji Męki Pańskiej z zabytkowymi kaplicami Sanktuarium. Wycieczkę zakończymy obiadem w karsińskiej restauracji Nasza Ambrozja (opłata we własnym zakresie).

Zapisy chętnych członków Towarzystwa przyjmujemy do dnia 31 sierpnia br. w Muzeum – Dom na Murach, ul. Podmurna 7 lub telefonicznie pod nr 52 397 23 19/ 52 397 43 92. Osoby chętne spoza Towarzystwa mogą zapisać się na liście rezerwowej i w razie wolnych miejsc będą dopisane do listy głównej (decyduje kolejność zgłoszeń).

Koszt uczestnictwa w wycieczce dla członków opłacających składki to 30 zł. Koszt dla pozostałych osób wynosi 45 zł. Wyjazd z Chojnic o godz. 8.30 (zbiórka uczestników 8.15 na pl. Piastowskim). Przewidywany powrót ok. godz. 17.00.

Serdecznie zapraszamy!

Galeria