Dom towarowy na stałe wpisał się w scenerię chojnickiej starówki, choć przez lata przechodził różne przeobrażenia, łącząc funkcje lokalu handlowego, usługowego i mieszkalnego.
Początki budynku sięgają końca XIX wieku, kiedy to Ignacy Rhode prowadził tam sprzedaż artykułów spożywczych. Budynek rozbudowano w pierwszych latach XX wieku. Parter przeznaczono na działalność handlową, a wyższe kondygnacje na mieszkanie właściciela i lokale czynszowe. Ta narożna, dwupiętrowa i dwuskrzydłowa kamienica z charakterystyczną wieżyczką i wykuszem oraz balkonami była jedną z ładniejszych na Rynku.
W okresie międzywojennym w kamienicy przy Rynku 10 mieściła się m. in. Księgarnia Polska. Działalność gospodarczą prowadził tam również Atanazy Jasnoch, oferując chojniczanom w swoim lokalu restauracyjnym wyśmienite śniadania. Obok znajdowała się kamienica ze składem narzędzi, materiałów budowalnych i gospodarstwa domowego Romana Stamma, znanego w Chojnicach działacza społecznego, wiceburmistrza i posła na Sejm Rzeczypospolitej, rozstrzelanego przez hitlerowców w 1939 roku.
Działania wojenne w lutym 1945 roku okazały się dla chojnickiej starówki tragiczne. Zniszczeniu uległy budynki okalające Rynek od wschodu, południa i zachodu. Odbudowa zniszczonych kamienic trwała bardzo długo. Dom towarowy został wzniesiony i oddany do użytku na początku lat pięćdziesiątych XX w., lecz całkowicie zmienił się jego styl architektoniczny. W zbiorach Muzeum znajduje się fotografia z uroczystego otwarcia tego budynku, na odwrocie której widnieje zapisana ołówkiem data „22 lipca 1950 roku”. Można przypuszczać, iż właśnie tego dnia miało miejsce to wydarzenie.
Dom towarowy przez lata zmieniał swoje oblicze – w latach sześćdziesiątych na parterze mieścił się sklep spożywczy, w latach osiemdziesiątych, w dobudowanej części budynku działał „Pewex”.
Dziś w budynku, zmodernizowanym w 2003 roku, znajduje się Dom Towarowy „Libera” z lokalami handlowymi i kawiarnią „Widokową” na ostatnim piętrze, z której można podziwiać panoramę miasta.
Anna Urbańska