Czas i miejsce powstania: 1751 r., Chojnice
Autor: Johann Michael Weller
Materiał: cyna,
Technika: odlew, rytowanie; znak konwisarski na zewnętrznej stronie dna: stylizowany kwiat pod zamkniętą koroną, widoczny inicjał „W”
Wymiary: wys. 18 cm, śr. stopy 9,4 cm, śr. wylewu 11,9 cm
nr inw.: MCh/H-239
Kubek w kształcie stożka, rozszerzający się ku górze, z wyraźnie zaznaczoną krawędzią. Na płaszczu naczynia, poniżej krawędzi, ryty napis: JACOB KLIEWER 1751. Pomiędzy imieniem i nazwiskiem symboliczne przedstawienie dwóch skrzyżowanych nożyc postrzygackich, z umieszczonymi w rozwarciach czterema zgrzebłami (szczotki z ostu sukienniczego (?)). Całość zwieńczona otwartą koroną i ujęta w dwie skrzyżowane gałązki. Poniżej krawędzi i w dolnej części płaszcza dwie równoległe linie na całym obwodzie, z powierzchnią wypełnione fakturowaniem tła. W środkowej części naczynia dwie linie na całym obwodzie, z których górna przecina gałązki w miejscu ich skrzyżowania. Stopa okrągła profilowana, odkształcona z drobnymi ubytkami. Fundator kubka jest zapewne tożsamy z pochodzącym z Okonka sukiennikiem Jacobem Klüwerem, przyjętym do prawa miejskiego w Chojnicach w 1759 r.
M.S.
Literatura:
F. Kaletta, Konwisarze w Chojnicach, „Zabory”, (3) 1938, s. 9-11.
L. Stoltmann, Cynownik – konwisarz Johann Michael Weller (1704-1786), „Zeszyty Chojnickie”, nr 2, 1998, s. 7-20.
M. Synak, Kubek Jacoba Klüwera, członka cechu sukienników w Chojnicach, [w:] Wspólnota pracy i wiary. Cechy w miastach Prus Królewskich, t. 2 Katalog, red. F. Skibiński, Gdańsk 2024, s. 112-113.