Aktualne

Wystawy
zdjęcie

W przedwojennej szkole…

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia nowo otwartej wystawy czasowej pt. „Szkolnictwo na ziemi chojnickiej pod koniec XIX wieku i w czasach Drugiej Rzeczypospolitej”.

zdjęcie

40 lat Galerii Współczesnej Sztuki Polskiej w Muzeum w Chojnicach 1984-2024

Z pewnością bez odwagi wyobraźni, zamiłowania do sztuki i determinacji Wandy Tyborskiej - dyrektor muzeum w latach 1975-1991 - Galeria Współczesnej Sztuki Polskiej w chojnickim muzeum by nie powstała. Zamysł jej powołania zrodził się z początkiem lat 80. XX w. w trakcie prowadzenia renowacji zabytkowych baszt na średniowiecznych murach miejskich w centrum miasta, z myślą o ich przeznaczeniu na powiększenie siedziby muzeum. Jedną z baszt zwaną Kurzą Stopą dedykowano na potrzebę udostepnienia ekspozycji sztuki i w niej właśnie w 1984 r. urządzona została po raz pierwszy prezentacja kolekcji współczesnej sztuki polskiej.

zdjęcie

Militaria europejskie XVI-XX w.

Wystawa prezentowana na parterze odrestaurowanego Domu Szewskiego poświęcona jest militariom europejskim z okresu od XVI do połowy XX w.

zdjęcie

Chojnice i okolice. Przeszłość ukryta w ziemi

Ziemia chojnicka, terytorialnie przypisana do Pomorza Wschodniego, już od kilku wieków obfituje w niezwykle interesujące odkrycia archeologiczne. Są one zarówno dziełem regularnych, wieloletnich, a niekiedy przypadkowych, prac wykopaliskowych, wnoszących bogatą wiedzę na temat pradziejowej przeszłości omawianych terenów.

zdjęcie

Kolekcja historyczno-regionalna Albina Makowskiego.

Kolekcja historyczno – regionalna Albina Makowskiego (1908-1982) udostępniona przez Muzeum w Chojnicach w dawnym mieszkaniu kolekcjonera, mieści się na parterze kamienicy przy ul. Drzymały 5. Jej początki sięgają 1926 roku.

zdjęcie

Materialne dziedzictwo regionu Kaszub Południowych.

Stała wystawa etnograficzna obrazująca sferę wiejskiego życia codziennego w regionie chojnickim na przełomie XIX i XX w. Eksponaty, zgromadzone w zbiorach muzeum w Chojnicach, pochodzą od przedstawicieli wszystkich grup etnicznych, terytorialnie usytuowanych wokół Chojnic, takich jak: na północy - Gochy, Borowiacy kaszubscy, Zaboracy, Borowiacy tucholscy oraz grupy mieszane – w tym Kosznajdrzy – na południu.

zdjęcie

Kultowe miejsca Gotów. Cmentarzysko z kręgami kamiennymi w Odrach.

Nowa ekspozycja archeologiczno-przyrodnicza została stworzona, by wprowadzić zwiedzających w niezwykły świat porostów i Gotów, którzy zamieszkali w okolicach dzisiejszej miejscowości Odry ok. 80 r. n.e.

zdjęcie

Z przeszłości Chojnic. Od średniowiecza do czasów II Rzeczypospolitej.

Na wystawie zaprezentowanych zostało przeszło dwieście obiektów z okresu od XIV w. do schyłku II Rzeczypospolitej. Do najstarszych należy skarb monet krzyżackich z XIV-XV wieku.