MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im. J. RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH EUROPEJSKA NOC MUZEÓW – 19 maja 2018
Zapraszamy do muzeum w godz.18.00 – 24.00
W programie MUZEALNEJ NOCY polecamy szczególnie:
BRAMA CZŁUCHOWSKA
Chojnice, ul. Podmurna 13
Kuratorskie oprowadzanie po wystawach muzealnych:
19.00 Kim jest konserwator i dlaczego potrzebny jest w każdym muzeum – prezentacja najcenniejszych muzealiów po konserwacji, w tym kilku pochodzących z przedwojennej kolekcji założyciela muzeum - Juliana Rydzkowskiego, czy także np. niedawno pozyskanego archeologicznego skarbu z Charzyków – II piętro.
20.00 Życie codzienne mieszkańców Kaszub południowych – zapraszamy by zajrzeć do wnętrza chaty kaszubskiej i przekonać się jak wygląda szelbiąg, czy wyzuwacz do butów, i do czego służyła kluka… - III piętro.
21.00 Działo się w Chojnicach – o kulturze mieszczańskiej i cechowej od czasów średniowiecza – noc w muzeum to czas, kiedy warto zapytać muzealników kim byli sukiennicy, czy istniał w średniowiecznym mieście cech konwisarzy i kto witał gości przybywających do miasta słynnym pucharem „radziwiłłowskim”…? - IV piętro.
22.00 Signum św. Jana Chrzciciela. W 25 rocznicę ustanowienia Bazyliki Mniejszej w Chojnicach – dzieje bazyliki w obrazach, pamiątkowych przedmiotach, dokumentach, dziełach sztuki malarskiej i złotniczej. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć w Chojnicach wybitne zabytki gotyckiej sztuki złotniczej, Predellę chojnicką autorstwa Hermana Hana, jak również batutę i Krzyż św. Grzegorza niezapomnianego maestro chojnickiego chóru „Lutnia” – V piętro.
22.30 Nocne rozmowy o Hermanie Hanie – przy obrazie Mistrza na wystawie Signum św. Jana Chrzciciela – Nie wszystkim wiadomo, że jeden ze słynnych obrazów Hermana Hana – Pokłon pasterzy należy wiązać z dziejami nieistniejącej obecnie średniowiecznej Kaplicy św. Anny w chojnickiej farze. Zapominamy także, że ceniony malarz gdański zamieszkał pod koniec życia w 1623 r. właśnie w Chojnicach…. A szczęśliwie ocalony z dziejowych katastrof obraz można po wielu latach ponownie podziwiać w Chojnicach - tym razem w muzeum na wystawie! – V piętro.
18.30 – 23.00 Muzealni detektywi. Zwiedź muzeum i wykonaj zestaw zadań! – konkurs wiedzy o zbiorach muzealnych. Zachęcamy do udziału rodziny z dziećmi, lubiące trudne zagadki. Przewidziane nagrody!
19.00 – 24.00 Nocna okazyjna sprzedaż wydawnictw muzealnych.
AULA LO IM. FILOMATÓW
Chojnice, Nowe Miasto 4 - 6
godz.: 18.30, 21.30, 22.30
Pokaz filmu dedykowanego wszystkim polskim muzeom na Noc Muzeów 2018 – Muzeum Utracone – Opowieść o historii Łazienek Królewskich oraz zaginionych dziełach z kolekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego. Projekt pokazuje działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego polegające na gromadzeniu danych nt. strat wojennych polskich dóbr kultury, utraconych w wyniku II wojny światowej z terenów Polski po 1945 r. Film zrealizowano we współpracy MKiDN i Ad Artis Fundacja Kultury.
KOLEKCJA HISTORYCZNO-REGIONALNA im. A. MAKOWSKIEGO
Chojnice, ul. Drzymały 5
Muzealne opowieści o Albinie Makowskim i jego rodzinnej kolekcji urządzonej w duchu gabinetu osobliwości w tradycyjnym mieszczańskim wnętrzu XIX-wiecznej kamienicy.
Specjalna niespodzianka tegorocznej nocy - prezentacja nowego nabytku muzeum –Pejzaż ze sztafażem. Panorama Chojnic od strony północnej z 1901 roku – obraz olejny na płótnie.
Zostań nowym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Muzeum! – deklaracje w Kąciku Towarzystwa.
BAZYLIKA MNIEJSZA
20.00 – 21.30 Bazylika po zmroku – zwiedzanie bazyliki mniejszej z przewodnikiem muzealnym.
Wstęp do muzeum - bezpłatny