Europejskie Dni Dziedzictwa 2017

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017

Sobotnia wycieczka krajoznawcza  (16.09.2017) – członków Towarzystwa Przyjaciół Muzeum oraz sporej grupy jego niezrzeszonych miłośników – bydgoskim  Szlakiem Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O już za nami. Tematyczny szlak pozwolił nam poznać unikalne ślady dawnego centrum produkcji  materiałów wybuchowych, uzbrojenia  i techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg, funkcjonującego obecnie pod szyldem Eksploseum, jako oddział Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Następnie – już w centrum miasta – mogliśmy poznać dzieje XIX wiecznej wieży ciśnień i jej strategiczną rolę w dostarczaniu wody do odbiorców miasta w okresie międzywojennym. Szeroka panorama miejska, jaka rozciągała się z platformy widokowej  na wysokości 38 metrów odrestaurowanej siedziby Muzeum Wodociągów warta był wspinania się krętą klatką schodową. Trzeci ważny punkt zwiedzania stanowiła jedna z trzech zachowanych, spośród dawnych 140, transportowych barek rzecznych na przystani na Kanale Bydgoskim. Zadziwiająca opowieść na pokładzie o życiu całych pokoleń szyprów i żeglarzy rzecznych na Brdzie wzbudzała szacunek dla trudu ich pracy, a także wytrwałości obecnych wodniaków w przywracaniu dawnych tradycji rzeki, stanowiących niegdyś o rozwoju miasta. Po południu zwiedzanie bydgoskiej katedry pw. śś Marcina i Mikołaja, spacer po Wyspie Młyńskiej, odwiedziny w Warzelni Piwa z możliwością poznania technologii warzenia piwa jęczmiennego oraz obiad w pierogarni domknęły program zaplanowanej wycieczki Towarzystwa. Pozytywnym  wrażeniom wycieczkowiczów towarzyszyła dodatkowo słoneczna pogoda przez większość dnia tak, że nawet lekki deszcz przy wsiadaniu do autokaru by ruszyć w drogę powrotną, nie był w stanie zmienić dobrych nastrojów.  I tym razem tradycja podróży krajoznawczych z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum w Chojnicach została podtrzymana w niezłym stylu. 

__________________________________________________________________________________
 

Chojnice, 17 sierpnia 2017 r. 

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach serdecznie zaprasza na niecodzienną, jednodniową wycieczkę krajoznawczą do Bydgoszczy – Szlakiem Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O – w sobotę 16 września 2017 r.  

Tegoroczna wycieczka Towarzystwa Przyjaciół Muzeum oraz miłośników muzealnictwa – organizowana jak co roku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – przebiegać będzie pod hasłem: „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Jej program wiąże się ściśle z bardzo ciekawą ofertą turystyczną Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, skupioną na prezentacji atrakcyjnych zabytków techniki, w ostatnich latach pieczołowicie odrestaurowanych i tworzących unikalną trasę turystyczną śladami historycznych obiektów dziedzictwa przemysłowego Bydgoszczy. 

W ramach wycieczki poznamy zupełnie inne oblicze Bydgoszczy. Obejrzymy m.in.:

1. Exploseum – centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg – udostępnione w 2011 r. przez Muzeum Okręgowego im. L.Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W dawnych budynkach produkcyjnych niemieckiej fabryki materiałów wybuchowych będzie można zobaczyć interaktywną ekspozycję historyczną poświęconą tajnikom produkcji nitrogliceryny, historii broni i uzbrojenia oraz pracy przymusowej w zakładach przemysłowych Trzeciej Rzeszy. 

2. Wieża Ciśnień - zbudowana w l. 1899-1900 r. i odrestaurowana w 2004 r., jest obok zabytkowej stacji pomp jednym z obiektów Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy, pod patronatem firmy - Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy Spółka z o.o. W zabytkowych wnętrzach można oglądać, między innymi: drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, wyposażenia dawnych łazienek i toalet, archiwalne zdjęcia oraz dokumenty. Jedną z atrakcji jest taras widokowy na wysokości 38 m., pozwalający podziwiać rozległą panoramę Bydgoszczy.  

3. Barka „Lemara” – zabytek techniki żeglugi rzecznej  i symbol ważnej części historii miasta, ponieważ Bydgoszcz właśnie wodzie i żegludze zawdzięcza imponujący rozwój miasta w XIX wieku. Bydgoski port rzeczny był jedną z najważniejszych przystani na Kanale Bydgoskim, będącą częścią międzynarodowych tras wodnych z Berlina do Gdańska, Białorusi, czy miast południa Polski. „Lemara” zbudowana w 1937 r . w Stoczni i Warsztatach Mechanicznych Lloyda Bydgoskiego S.A., stanowiła miejsce życia i pracy bydgoskich szyprów i wodniaków. Udostępniona turystom od 2014 r.  przez bydgoskie MCK pozwala odkryć dawne tradycje żeglugowe miasta. 

4. Pejzaż nad Kanałem Brdy -  popołudniowy spacer po Wyspie Młyńskiej i Wenecji Bydgoskiej. W programie także zwiedzanie Katedry pw. śś. Marcina i Mikołaja z przewodnikiem -  historykiem, znawcą dziejów bydgoskiego grodu – dr. Lechem Łbikiem. 

Dodatkową atrakcją wycieczki jest planowane na sobotę 16 września Teho Fest – doroczne święto Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O, które – jak zapewniają Organizatorzy z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy - gwarantują moc towarzyszących wydarzeń i emocji.  

Podczas wycieczki przewidziany czas wolny, z możliwością spożycia posiłku - we własnym zakresie. Polecane adresy na szlaku TeH2O: Pierogarnia Stary Młyn (ul Poznańska 4/2) lub  Warzelnia Piwa (ul. Poznańska 8)  

Koszt uczestnictwa w wycieczce - dla członków TPM opłacających składki - 23 zł.
- dla osób nienależących do TPM - 40 zł.  

Czas trwania wycieczki – wyjazd z Chojnic – godz. 7.00 (zbiórka – godz. 6.45 – pl. Emsdetten przy Wszechnicy Chojnickiej)
- przewidywany powrót – godz. 20.00.  

Zapisy chętnych do udziału w wycieczce krajoznawczej przyjmujemy do dnia 4 września br. w Domu na Murach – ul. Podmurna 7 (Kontakt: Hanna Rząska - tel.: 52 397 23 19, 52 397 43 92, w. 28). Pierwszeństwo uczestnictwa mają członkowie Towarzystwa Przyjaciół Muzeum w Chojnicach.  


Serdecznie zapraszamy!