Europejskie Dni Dziedzictwa 2018

Europejskie Dni Dziedzictwa 2018

Kolejna wyprawa muzealników wraz z członkami Towarzystwa Przyjaciół Muzeum i sympatykami muzealnych podróży do ciekawych miejsc z fascynującą historią i pięknymi rodzimymi krajobrazami już za nami. Tym razem 23 września 2018 r., w ramach 26. Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem Niepodległa dla wszystkich, z przesłaniem Dziedzictwo. Tu przeszłość spotyka się z przyszłością, wybraliśmy się do Torunia i Wielkiej Nieszawki. 

W ramach wycieczki zwiedziliśmy dwie zabytkowe, piętnastowieczne kamienice należące niegdyś do rodziny Koperników, w których znajduje się oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu - Dom Mikołaja Kopernika. Po gruntownej modernizacji obiekt zyskał nowy blask. Dzięki nowoczesnym technologiom multimedialnym w zupełnie nowej odsłonie mogliśmy poznać osiągnięcia nauki dawnej i współczesnej o wszechświecie, odkryciach wielkich podróżników, a przede wszystkim sylwetce wielkiego astronoma oraz jego dokonaniach. Również ciekawie zaaranżowane wnętrza gotyckiego, hanzatyckiego domu wraz z zabytkami z okresu późnego średniowiecza umożliwiły nam poznanie realiów życia codziennego rodziny mieszczańskiej. Niewątpliwą atrakcją była też projekcja w technologii 4D, z efektami specjalnymi, filmu o toruńskich dziejach Mikołaja Kopernika i jego rodziny z historią średniowiecznego Torunia w tle. Fascynujący był też pokaz rozgwieżdżonego nieba odbywającego się na średniowiecznej więźbie dachowej,  

Następnie urokliwymi uliczkami przeszliśmy do Muzeum Toruńskiego Piernika (oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu) mieszczącego się w byłej dziewiętnastowiecznej fabryce pierników rodziny Weese. Z wielką przyjemnością przenieśliśmy się do smakowicie pachnącej zamorskimi przyprawami krainy piernika, gdzie zapoznaliśmy się z historią toruńskiego piernikarstwa, zobaczyliśmy  m.in. cenną, gromadzoną ponad 100 lat kolekcję form piernikowych używanych w okresie od XVII do XX wieku. Duże wrażenie zrobiły na nas ciekawie zaaranżowane średniowieczne kramy kupieckie, wnętrza dawnej fabryki oraz sklepu z XIX wieku i czasów PRL-u. W piernikowej krainie mogliśmy też skosztować tradycyjnych „katarzynek” i upiec własnoręcznie przygotowane przez nas dekoracyjne pierniczki. Zabawa szczególnie przypadła do gustu męskiej części naszej wyprawy. W znakomitych nastrojach udaliśmy się na spotkanie z mennonitami do Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce (oddział Muzeum Etnograficznego im. M. Znamierowskiej - Prüfferowej w Toruniu) - pierwszego w Polsce skansenu poświęconego rozwijającemu się w dolinie Wisły od XVI w. osadnictwu olenderskiemu. Zwiedziliśmy 3 zagrody składające się z 6 zabytkowych budynków mieszkalnych i gospodarczych wyposażonych w oryginalne sprzęty w otoczeniu pól uprawnych, łąk, ogródków, sadów oraz rowów odwadniających i charakterystycznych wałów oddzielających zabudowania od koryta Wisły. Dzięki odbywającej się imprezie Żywy Skansen. Po sąsiedzku u Olendrów mogliśmy też przyjrzeć się z bliska scenkom z życia dawnych mieszkańców osady, np. praniu na tarce, pleceniu powrozów, produkcji trepów, czy młóceniu cepem.  

Na koniec naszej pełnej atrakcji i wspaniałych wrażeń wycieczki powróciliśmy do pobliskiego Torunia, by poczuć raz jeszcze gotycką atmosferę miasta i skosztować przepysznych lodów w słynnej cukierni „u Lenkiewicza”.

Galeria