Juliusz Joniak. Podróż na Południe

Publikacja stanowi katalog towarzyszący wystawie pod tym samym tytułem,  prezentowanym w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach do 22 września 2024 r. Ekspozycja powstała dzięki użyczeniu obrazów przez Rodzinę prof. Juliusza Joniaka, a także dzięki autorce scenariusza i kuratorowi,  Pani Katarzynie Łomnickiej. Bardzo ważnym wydarzeniem , któremu towarzyszy wystawa jest jubileusz 40 lat istnienia Galerii Współczesnej Sztuki Polskiej w Chojnicach. Tekst katalogu zawiera informacje biograficzne o artyście oraz liczne ilustracje jego obrazów.

Juliusz Joniak urodził się we Lwowie 19 listopada 1925 r. Po wojnie podjął studia malarstwa  na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod okiem Czesława Rzepińskiego, a także grafiki w pracowni Konrada Srzednickiego. Wkrótce rozpoczął karierę akademicką na macierzystej uczelni, doskonaląc równolegle swój warsztat malarski poprzez aktywny udział w życiu artystycznym w Polsce oraz liczne podróże studyjne po Europie. Na wystawie w Chojnicach będzie można zobaczyć ponad 30 obrazów Profesora. Są wśród nich płótna inspirowane przeżyciami kolorystycznego bogactwa natury Południa Europy, zwłaszcza ulubionej Prowansji, jak również płótna nawiązujące do oglądanych obrazów francuskich postimpresjonistów, lub dawnych europejskich mistrzów malarstwa. Były one odkrywane podczas wizyt w znaczących galeriach i tamtejszych muzeach, takich jak Luwr, czy Prado. Nastrojowe obrazy Profesora na chojnickiej wystawie zachęcają do podróży oraz wyjazdów wakacyjnych.

Juliusz Joniak zmarł 6 kwietnia 2021 r. w Krakowie. Był wybitnym artystą, odznaczonym m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Złotym Medalem ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jego prace znajdują się w wielu muzeach i zbiorach prywatnych zarówno w kraju, jak i za granicą.

Autorzy: Katarzyna Łomnicka, Barbara Zagórska

Miejsce i rok wydania: Chojnice 2024