Już wkrótce! Zapowiedź wystawy.

Już wkrótce! Zapowiedź wystawy.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej na ostatnim piętrze Bramy Człuchowskiej przygotowujemy wystawę związaną z przedwojennym szkolnictwem. Jej celem jest prezentacja najważniejszych placówek edukacyjnych, realizujących zadania oświatowe w ramach powszechnej, publicznej, obowiązkowej nauki szkolnej oraz edukacji prywatnej, zawodowej, średniej i dokształcającej w dwudziestoleciu międzywojennym w Chojnicach.

W mieście funkcjonowały wówczas dwie szkoły powszechne i szkoła wydziałowa oraz szkoła powszechna prywatna prowadzona przez siostry franciszkanki, które również realizowały kursy gospodarstwa domowego. Szkolnictwo zawodowe reprezentowała Państwowa Szkoła Handlowa. Natomiast przygotowanie do pracy w rolnictwie zapewniała Szkoła Rolnicza w Pawłowie. Dziewczęta naukę w szkole średniej mogły realizować w Gimnazjum Żeńskim, założonym w 1930 r., zaś szkołą o długiej tradycji było Państwowe Gimnazjum Klasyczne Męskie, w którym pracowali nauczyciele o wysokich kwalifikacjach – po studiach wyższych, z tytułami profesora gimnazjum nadawanymi przez Kuratorium Okręgu Szkolnego Pomorskiego w Toruniu oraz naukowymi stopniami doktorskimi. Nauczyciele przyczyniali się do rozwoju czytelnictwa, upowszechniali historię miasta i regionu, propagowali sport i turystykę. Zakładali kółka muzyczne, literackie i teatralne.

Na wystawie będzie można zobaczyć przedwojenne fotografie z chojnickich szkół, podręczniki, zeszyty oraz świadectwa szkolne znajdujące się w zbiorach muzeum oraz eksponaty wypożyczone z innych placówek i od prywatnych kolekcjonerów, które pozwoliły odtworzyć wyposażenie sali lekcyjnej z pomocami naukowymi i przyborami szkolnymi.