Katalog Maria Jasnoch Wiatrowski – malarstwo, rysunek, tkanina

Twórczość Marii Jasnoch Wiatrowskiej jest w Polsce niemal nieznana. Artystka wkrótce po uzyskaniu dyplomu wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni malarstwa i litografii prof. Zbigniewa Karpińskiego wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Kilka wystaw które prezentowała w Polsce dotyczyły dziedziny malarstwa oraz tkaniny artystycznej. Pierwsza wystawa indywidualna w 1986 r. miała miejsce w Charlotte (Pn Karolina). Maria Jasnoch Wiatrowska aktywnie uczestniczyła w życiu artystycznym swojego środowiska prezentując prace na wielu znaczących zbiorowych ekspozycjach sztuki współczesnej w Stanach Zjednoczonych. Wystawa Artystki w Muzeum Historyczno-Etnograficznym im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach jest szóstą indywidualną prezentacją Jej twórczości. Ojciec Marii Jasnoch Wiatrowskiej pochodził z południowego krańca Pomorza, stąd symboliczny ,,powrót do korzeni” oraz wystawa w chojnickim Muzeum. Na wystawie w Galerii Współczesnej Sztuki Polskiej pt. ,,Elementy uskrzydlone” Artystka zaprezentowała zespół 33 obrazów na płótnie, rysunków oraz tkanin. Maria Jasnoch Wiatrowska z ogromną wrażliwością podpatruje występujące w naturze zjawisko ruchu. Autorka w swoich pracach emanuje nadzieją, która ukazuje nam głębię nieskończonej przestrzeni. Niniejszy katalog ukazuje twórczość Artystki na podstawie prac prezentowanych w Muzeum Historyczno-Etnograficznym im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach.

Chojnice 2010,
stron: 39,