Katalog XIX Konkurs Współczesnej Sztuki Ludowej Kaszub

W Muzeum Historyczno – Etnograficznym w Chojnicach 26 maja 2008 r. rozstrzygnięto XIX Konkurs Współczesnej Sztuki Ludowej Kaszub, będący kontynuacją konkursów zapoczątkowanych przed 30 laty w dawnym województwie bydgoskim. Wystawa pokonkursowa przygotowana w Bramie Człuchowskiej, prezentowana była następnie w Muzeum Etnograficznym w Gdańsku Oliwie, a następnie w muzeach w Bytowie i Człuchowie.

Po ostatniej reformie administracyjnej, kiedy Bydgoszcz znalazła się w województwie kujawsko – pomorskim, a region Kaszub w województwie pomorskim etnografowie wraz z przedstawicielami instytucji naukowych podczas wspólnych spotkań uznali, iż należy kontynuować podjęte przed laty dzieło. Głównym organizatorem i koordynatorem wszystkich działań zostało Muzeum Historyczno – Etnograficzne w Chojnicach, które po raz trzeci, w cyklu 3 – letnim realizuje jego założenia. W konkursie biorą udział twórcy ludowi z całego obszaru o zasięgu kulturowym Kaszubów, w tym duża grupa hafciarek kaszubskich z Tucholi, a także rzeźbiarze, malarze na szkle, plecionkarze, wytwórcy tabakierek i instrumentów ludowych  z wielu pomorskich ośrodków. Jury obradowało pod przewodnictwem Wandy Szkulmowskiej , reprezentującej Stowarzyszenie Twórców Ludowych z udziałem kustoszy muzeów etnograficznych: w Toruniu Kingi Turskiej Skowronek, w Gdańsku Oliwie Ewy Gilewskiej oraz w Chojnicach Lidii Białkowskiej. Wystawa pokonkursowa, przygotowana w Bramie Człuchowskiej oraz prezentowany katalog stanowią prezentację najlepszych, nagrodzonych prac z dziedziny haftu, rzeźby, malarstwa na szkle, plecionkarstwa, rekwizytów obrzędowych i wyrobów z rogu.

Chojnice 2008,
stron 18,