Moja przygoda w muzeum 2017 - podsumowanie I etapu konkursu <br />w Chojnicach

Moja przygoda w muzeum 2017 - podsumowanie I etapu konkursu
w Chojnicach

Z prawdziwa radością informujemy, że Jury XXXIX edycji Międzynarodowych Spotkań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży pt. Moja Przygoda w Muzeum, organizowanych przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, po obejrzeniu ponad 1600 prac nadesłanych w tym roku z Bułgarii, Chin, Łotwy, Ukrainy i Polski zadecydowało, iż jedną z 20 nagród głównych otrzymuje Oskar Werski z Lichnów. Oskar wykonał pracę plastyczną pt. Karawana, inspirowaną twórczością słynnego hiszpańskiego malarza Salwadora Dali, pod kierunkiem Danuty Wolińskiej – wieloletniego opiekuna plastycznego uzdolnionej artystycznie młodzieży, prowadzącej warsztaty plastyczne w Chojnickim Centrum Kultury. Uroczyste wręczenie nagrody głównej Oskarowi Werskiemu odbyło się dnia 15.09.2017. w Muzeum w Toruniu. 

Ponadto dalszych 6 prac uczniów regionu chojnickiego zostało uhonorowanych wyróżnieniami w formie listów gratulacyjnych i prezentacją prac na pokonkursowej, międzynarodowej wystawie w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego – głównej siedziby Muzeum Okręgowym w Toruniu. Trzy z nich przyznano trzem innym uczestnikom zajęć w ChCK, prowadzonych przez Danutę Wolińską: Weronice Remus, Janowi Badtke oraz Julii Miszewskiej.  Następne trzy przypadły uczennicom, które reprezentują następujące szkoły i sekcje plastyczne: 

  • Agacie Buława ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Chojnicach
    (opiekun plastyczny - p. Elżbieta Połom)
  • Oliwii Jędrzejczyk z II Liceum Ogólnokształcącego w Chojnicach
    (opiekun plastyczny - p. Elżbieta Połom)
  • Alicji Czapiewskiej z Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach
    (opiekun plastyczny - p. Renata Goebel). 

Listy gratulacyjne dla laureatów wyróżnionych poprzez udział w wystawie pokonkursowej w toruńskim Ratuszu zostaną wręczone po ich przesłaniu z Torunia do Muzeum Historyczno – Etnograficznego w Chojnicach na uroczystym spotkaniu w Bramie Człuchowskiej. O terminie spotkania laureaci zostaną powiadomieni przez Muzeum w najbliższym czasie.

Wystawa pokonkursowa urządzona w Muzeum Okręgowym w Toruniu, na której można zobaczyć nagrodzone i wyróżnione prace z regionu Chojnic czynna będzie do 12 listopada 2017 roku.

 ______________________________________________________________________________

W piątek, 7 czerwca w Galerii ARS miało miejsce Rozstrzygnięcie I etapu XXIX Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży pt. MOJA PRZYGODA W MUZEUM.

Różnorodność i wysoki poziom nadesłanych prac plastycznych zaskoczył wszystkich: muzealników, opiekunów plastyki, samych uczestników i rodziców.

Spośród 261 nadesłanych prac, 256-ciu młodych autorów z całego regionu chojnickiego, komisja wyłoniła 110 prac do II etapu konkursu w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Wystawa pokazała, że dzieci i młodzież często odwiedzają muzea, i co ważne, autentycznie czerpią w nich inspiracje dla swojej plastycznej wyobraźni. Bardzo dobrze znają kanon sztuki polskiej, europejskiej, ale także interesują się kulturą regionalną. Znana na Kaszubach św. Rozalia, kalejdoskop tematów twórczości artysty ludowego Józefa Chełmowskiego z Brus swobodnie konkurowały z plastycznymi wrażeniami podczas oglądania portretu Mona Lizy w Luwrze. 

Wytypowane prace przesłane zostały do finału w Toruniu oczekując rozstrzygnięcia podczas Międzynarodowych Spotkań Artystycznych już po wakacjach.

Galeria