W sobotę 20 maja zapraszamy do Muzeum Historyczno – Etnograficznego im. J. Rydzkowskiego w Chojnicach, w szczególności do Bramy Człuchowskiej, Baszty Kurza Stopa (ul. Podmurna 3 i 13) oraz do Kolekcji Historyczno – Regionalnej Albina Makowskiego (ul. Drzymały 5), otwartej po raz pierwszy po remoncie! Program muzealnej nocy jest wyjątkowo bogaty, zwłaszcza, że towarzyszy mu sporo miejskich wydarzeń kulturalnych, organizowanych w przestrzeni miasta.
Inauguracją Nocy w chojnickim Muzeum będzie spotkanie w Bramie Człuchowskiej o godz. 18.00 na pierwszym pokazie filmu w konwencji kolażu i animacji pt. Arrasy, z cyklu Muzeum utracone przywraca pamięć, który ukazuje burzliwe losy wojenne największych skarbów polskiego dziedzictwa narodowego – insygniów koronacyjnych i arrasów wawelskich.
Zapraszając do zwiedzania ekspozycji, zachęcamy do zabawy przy stanowiskach multimedialnych odsłaniających tajemnice zamierzchłej prehistorii oraz ciekawych technik konserwacji prezentowanych zabytków. To także okazja do zapoznania się z losami unikatowego, łużyckiego skarbu odkrytego w Charzykowach, prezentowanego na tle innych bezcennych kolekcji brązów pomorskich. W trakcie zwiedzania zachęcamy do zarzucania pytaniami kustoszy muzeum o szczegóły wystaw muzealnych i niewiarygodne często historie poszczególnych zabytków.
Gwarantujemy sporo wrażeń i zapraszamy do uczestnictwa w plenerowym spektaklu: Moda archeologiczna od czasów najdawniejszych do XIX w., połączonego z warsztatem tkactwa historycznego, przygotowanego wspólnie z dr hab. Małgorzatą Grupą z Torunia – początek o godz. 19.oo przed Bramą Człuchowską.
Dla miłośników historycznych zagadek z przygodami proponujemy Rodzinny Quiz Terenowy po starym mieście, pozwalający odkryć dzieje miasta, zapisane w formach i detalach zabytkowej architektury Chojnic. Mile widziana odwaga i spostrzegawczość nocnych kolekcjonerów przygód. Zagadki quizu w recepcji Bramy Człuchowskiej przygotowały: Anna Depka-Prądzyńska i Sabina Stawska-Połom.
Na nowej wystawie prezentowanej w Baszcie Kurza Stopa – Między pamięcią a zapomnieniem – zachęcamy, wspólnie z jej autorem dr. Dawidem Kobiałką z Poznania, do refleksji nad mało znaną historią obozu jenieckiego w Łukowie k. Czerska z czasów I wojny światowej.
Wszystkich chętnych poznania uroku tradycyjnego wnętrza, urządzonego w konwencji gabinetu osobliwości w mieszczańskiej kamienicy z pocz. XX w., zapraszamy do Kolekcji Albina Makowskiego. Otwieramy ją dla Państwa po raz pierwszy po przeprowadzonej modernizacji wnętrza. Tegoroczna nocna wizyta w siedzibie Kolekcji z pewnością będzie wyjątkowa i pełna wrażeń.
Wytrwałym poszukiwaczom przygód polecamy również nocne zwiedzanie bazyliki chojnickiej z muzealnym przewodnikiem – Marcinem Synakiem oraz wiele innych, ciekawych atrakcji wieczoru.