Soter Jaxa – Małachowski (1867-1952) Artysta nad morzem

Soter Jaxa – Małachowski (1867-1952) Artysta nad morzem

Publikacja stanowi katalog towarzyszący wystawie pod tym samym tytułem, prezentowanej w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach do końca września 2023 r. Ekspozycja, która ukazuje twórczość marynistyczną Sotera Jaxy-Małachowskiego, powstała dzięki użyczeniu kolekcji przez Pana Grzegorza Kudelskiego oraz Pani Katarzynie Łomnickiej – pomysłodawczyni wystawy, autorce koncepcji scenariusza i aranżacji we wnętrzu gotyckiej Bramy Człuchowskiej w Chojnicach. Tekst katalogu zawiera informacje biograficzne o artyście oraz liczne ilustracje jego obrazów.

Soter Jaxa – Małachowski urodził się w 1867 r. w Wolanowie pod Odessą. Początkowo kształcił się w odeskiej Szkole Rysunkowej (1890-1891), następnie podjął studia malarskie w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (1892-1894) oraz w Szkole Malarstwa i Rysunku Stanisława Grocholskiego w Monachium (1894-1900). We wczesnym okresie twórczym malował widoki morskie z okolic Odessy zyskując miano ,,specjalisty Morza Czarnego”. W 1901 r. artysta wrócił do kraju i zamieszkał w Krakowie. Głównym nurtem twórczości Jaxy-Małachowskiego były prace o tematyce marynistycznej. Na początku dwudziestego stulecia w poszukiwaniu inspiracji artystycznych podróżował często na południe Europy, zwłaszcza do Włoch i Dalmacji. Natomiast po odzyskaniu przez Polskę dostępu do morza, często wyjeżdżał na Pomorze tworząc liczne, po mistrzowsku malowane pejzaże morskie znad Bałtyku. Artysta zmarł w Krakowie w 1952 r. Był jednym z najwybitniejszych malarzy marynistów z czasów dwudziestolecia międzywojennego oraz mistrzem nastrojowego pejzażu morskiego.

Niniejszy katalog wystawy Sotera Jaxy Małachowskiego pt. Artysta nad morzem odzwierciedla bogactwo pomorskiego dziedzictwa kultury polskiej, odkrywanego w okresie dwudziestolecia międzywojennego, bliskie sercu założyciela chojnickiego Muzeum – Juliana Rydzkowskiego.

Autorzy: Katarzyna Łomnicka, Barbara Zagórska
Miejsce i rok wydania: Chojnice 2023
ISBN: 978-83-60947-38-8
Ilość stron: 36
Ilość fotografii: 32
Oprawa miękka
Format: 21x20 mm
Cena: 14 zł

 

NAKŁAD ZOSTAŁ WYCZERPANY