Tydzień Chojnic w 1937 roku

Tydzień Chojnic w 1937 roku

Dni Chojnic to uroczystość, w czasie której miasto obchodzi swoje święto. Po raz pierwszy to wydarzenie zostało zorganizowane w 1937 r. z inicjatywy radnego Juliana Rydzkowskiego, kierownika Biura Popierania Turystki i założyciela Muzeum w Chojnicach. Imprezę nazwano Tygodniem Chojnic, gdyż trwała cały tydzień od 27 VI do 4 VII 1937 r.

Celem tego przedsięwzięcia było „nie tylko przyciągnięcie na tę imprezę chwilowych turystów, ale przede wszystkim pozyskanie jak największej ilości stałych i zadowolonych letników”. Specjalnie dla letników Julian Rydzkowski zredagował gazetę reklamową o regionie pt. „Turysta w Chojnicach”, wydaną w czerwcu 1937 r. Turystów zachęcano do przyjazdu do Chojnic, gdyż jest to „idealne miejsce wypoczynkowe ze względu na bliskość największego w Polsce ośrodka sportów wodnych letniska Charzykowy, a miłych i niezapomnianych wrażeń mogą uzbierać na całe życie”.

Chojnice rozpoczęły świętowanie przy słonecznej pogodzie. Miasto udekorowano flagami narodowymi, a „pięknie przystrojone okna wystawowe, zielenią pokryte balkony nadały miastu miły wygląd”. Uroczystego otwarcia Tygodnia Chojnic dokonał burmistrz Franciszek Sieracki, podkreślając, iż „celem imprezy jest ukazanie przed społeczeństwem całej Polski dorobku społeczeństwa pomorskiego miasta pogranicznego w dziedzinie gospodarczej, społecznej i kulturalnej”.

W trakcie tygodnia promującego miasto organizowane były wystawy, koncerty, zawody hipiczne, ogniska, zabawy ludowe, mecze piłkarskie, wyścigi kolarskie. W ramach Dni Morza w Charzykowach przeprowadzono regaty żeglarskie i kajakowe oraz zawody pływackie na dystansie 50 i 100 metrów. Rywalizację na Jeziorze Charzykowskim zakończono puszczaniem wianków oraz dancingiem na plaży. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z pracami lokalnych rzemieślników oraz wystawa pszczelarska i haftów kaszubskich. W ramach imprezy odbył się zjazd Towarzystwa Kupców Samodzielnych, spotkanie członków Katolickich Stowarzyszeń Młodzieży a także pokazy strażackie, koncert orkiestry wojskowej oraz konkurs kół śpiewaczych. W „Słowie Pomorskim” z 29 VI 1937 r. zamieszczono relację z przebiegu konkursu śpiewaczego, który zainaugurowała msza święta w kościele farnym. Oprawę ceremonii kościelnej zapewnił chojnicki chór „Lutnia” pod dyrekcją Franciszka Gierszewskiego. Po mszy świętej, na rynku, „Lutnia” z towarzyszeniem orkiestry wojskowej wykonała utwór Feliksa Nowowiejskiego „Tam gdzie Wisła” oraz polonez Karola Kurpińskiego „Witaj królu”. Sam konkurs śpiewaczy z udziałem publiczności odbył się w hotelu Dworcowym. Pierwsze miejsce zajął chór „Lutnia” z Brus, drugie „Cecylia” z Pawłowa, na trzecim miejscu uplasowała się „Lutnia” z Czerska, a na czwartym chór „Echo”, reprezentowany przez członków Kolejowego Przysposobienia Wojskowego. Zwycięski chór otrzymał w nagrodę olejny obraz malarza Kazimierza Falkowskiego ufundowany przez starostę chojnickiego Tadeusza Lipskiego.

Komitet organizacyjny postanowił wskrzesić dawny zwyczaj brzmienia hejnału z Ratusza. Rozpisano w tym celu konkurs na hejnał czterogłosowy lub fanfarę.

W ramach Tygodnia Chojnic odbył się w mieście również „Wieczór chojnicki” z zabawą taneczną w parku.

Mieszkańcy Chojnic bardzo chętnie włączyli się w organizację tej imprezy, w podziękowaniu otrzymali dyplomy wykonane przez Franciszka Pabicha, urzędnika sądowego w Chojnicach. Nagrodzono firmy, przedsiębiorców oraz osoby prywatne zaangażowane w przygotowanie wystaw i koncertów. Wyróżnienia otrzymali też właściciele najładniej udekorowanych balkonów.

 

Anna Urbańska

 

Prasa:

„Dziennik Pomorski” nr 161 z 2 V 1937 r.

„Dziennik Pomorski” nr 146 z 29 VI 1937 r.

„Słowo Pomorskie” nr 146 z 29 VI 1937 r.

„Słowo Pomorskie” nr 149 z 3 VII 1937 r.

„Słowo Pomorskie” nr 150 z 4 VII 1937 r.

„Turysta w Chojnicach”, red. J. Rydzkowski, Chojnice 1937