Willa – pensjonat „Bellevue”

Willa – pensjonat „Bellevue”

Na początku lat dwudziestych XX wieku Charzykowy były typową wsią rybacką, w 1921 r. liczyły 375 mieszkańców. Na jej terenie znajdowała się czteroklasowa szkoła, restauracja, sklep spożywczy i piekarnia. Życie towarzyskie skupiało się wokół restauracji Jana Gierszewskiego, który oprócz dostępu do jeziora, oferował gościom ogród, szałas z bufetem oraz kilka kabin do przebierania. Wypożyczał żaglówki i łodzie wiosłowe, organizował niedzielne zawody.

Pod koniec lat dwudziestych XX wieku oferta turystyczna Charzyków została rozszerzona o nowy pensjonat. W 1928 r. na jednej z działek Klubu Żeglarskiego Otton Weiland wybudował pensjonat z restauracją pod nazwą Bellevue, co po francusku znaczy „piękny widok”. Był to piętrowy budynek z otwartymi balkonami tarasowymi, z których rozciągał się widok na jezioro. Uroczyste otwarcie pensjonatu nastąpiło w 1929 r., brali w nim udział liczni miejscowi notable oraz wojewoda pomorski Wiktor Lamot. Od tego czasu Charzykowy stały się letniskiem, do którego przyciągały tłumy turystów i miłośników żeglowania z całej Polski. Pierwsi wczasowicze przybywali najpierw z Chojnic, później z Warszawy, Łodzi, Poznania i Katowic. Ogromną popularnością cieszyły się zawody żeglarskie odbywające się cyklicznie na Jeziorze Charzykowskim.

Otton Weiland przed swoją posesją zbudował przystań wodną, platformę nad wodą z rozstawionymi tam ławkami i stołami oraz domek, z którego goście mogli korzystać w razie niepogody. Z czasem pensjonat został przez Ottona Weilanda rozbudowany i powiększony o dodatkową salę jadalną oraz o kilka pokoi gościnnych, a także o kort tenisowy. W latach trzydziestych XX wieku willa Bellevue stała się wizytówką Charzyków. Otwarcie sezonu kąpielowego w czerwcu 1930 r. połączone zostało z oddaniem do użytku łazienek dla pojedynczych osób i całych rodzin. Od 1 VII 1930 r. Zarząd Klubu Żeglarskiego zatrudnił nauczyciela pływania, który od 8.00 do 20.00 prowadził zajęcia dla wszystkich chętnych, co z pewnością przyczyniło się do popularności Charzyków jako letniska. Tym samym wzrastała liczba klientów korzystających z oferty pensjonatu Bellevue. W sezonie na charzykowskiej plaży bawiło się po kilkuset gości. Chojniczanie dojeżdżali do Charzyków autobusami z Rynku lub Szosy Bytowskiej. Wysypane żwirem dróżki, ławki i stoliki z kolorowymi parasolami ustawione wokół pensjonatu, wiklinowe kosze plażowe i leżaki, ogród, zielone drzewa i krzewy, kort tenisowy, platforma taneczna, łodzie i kajaki oraz pomost z drewnianym domkiem bosmańskim, stolikami i ławkami – to wszystko udostępniane gościom, stwarzało idealne warunki do wypoczywania i relaksu nad jeziorem. W sezonie przy pomoście cumowały kajaki, łodzie i jachty. Pensjonat był wyposażony w telefon i radio, a w ofercie gastronomicznej klienci mogli skorzystać z bogatej oferty napojów, w tym od 1937 r. napojów alkoholowych. Zmotoryzowani turyści mieli do swojej dyspozycji przyhotelowy parking, a rowerzyści - garaż.

 

Anna Urbańska

 

Bibliografia:

Kądziela J., 50 lat kolebki żeglarstwa polskiego, Chojnice-Charzykowy 1972, s. 23 (maszynopis w zbiorach Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. J. Rydzkowskiego w Chojnicach)

Szczepański K., Charzykowy – początki letniska, „Bazuny”, nr 1, 1978, s. 21

„Turysta w Chojnicach”, Chojnice 1937, s. 2

Walczyk M., Otton Weiland i jego rola w środowisku żeglarskim Chojnic, Gdańsk 1992, s. 55-56 (praca magisterska w zbiorach Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. J. Rydzkowskiego w Chojnicach)