Charzykowy – kolebka polskiego żeglarstwa śródlądowego

Charzykowy – kolebka polskiego żeglarstwa śródlądowego

26 października 2012 r. - 30 września 2013 r.

Wystawa Charzykowy – kolebka polskiego żeglarstwa śródlądowego. 90 lat Chojnickiego Klubu Żeglarskiego została specjalnie przygotowana przez Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach aby towarzyszyć największemu wydarzeniu sportowemu w dziejach miasta – 90- leciu Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. Ideą wystawy jest pokazanie bogatej i długoletniej tradycji pierwszego w Polsce klubu żeglarskiego oraz ludzi uprawiających żeglarstwo i ich osiągnięcia. Pokazuje również, jak z małej wioski rybackiej, poprzez niewielkie letnisko, Charzykowy stały się centrum aktywnego wypoczynku i sportów wodnych z nowoczesnym śródlądowym portem jachtowym.

Obiekty na wystawę udostępnili: Chojnicki Klub Żeglarski Charzykowy, Ludowy Klub Sportowy Charzykowy, Harcerski Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Funce oraz osoby prywatne – związane poprzez swoją pasję i rodzinne wspomnienia z żeglarstwem.

Wystawa podzielona została na dwie części. Pierwsza część to rodzaj przewodnika po historii charzykowskiego żeglarstwa, od jej początków aż po rok 2012. Druga część poświęcona została sportowi bojerowemu. Warto przypomnieć, że Klub Żeglarski Chojnice był pierwszym polskim klubem, w którym uprawiano yachting lodowy.

Ekspozycję tworzą plansze tematyczne z blisko 150 fotografiami ze zbiorów chojnickiego muzeum oraz osób prywatnych, współtwórców i uczestników historii charzykowskiego żeglarstwa. W przeważającej mierze są to zdjęcia pochodzące z okresu międzywojennego. Dobór ilustracji wynika z ich unikalności oraz przydatności do odtworzenia wyglądu letniska charzykowskiego i życia klubu w początkowym okresie ich istnienia. Do unikalnego materiału ikonograficznego zaliczyć należy odnaleziony afisz reklamowy z 1932 r., zamówiony w toruńskiej drukarni przez Klub Żeglarski Chojnice i Oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Chojnicach. Każda z 11 plansz wystawy, to historia klubu, niezwykłych ludzi, rejsów i sukcesów ( m.in. Początki charzykowskiego letniska, Założyciele Klubu żeglarskiego, Lata 1920-1926, , Historia letniska, Historia charzykowskiego żeglarstwa, Szkutnictwo, Sport zimowy - bojery, Osiągnięcia żeglarzy). Poczesne miejsce na wystawie zajmuje osoba Ottona Weilanda (1887-1966), pioniera żeglarstwa sportowego w Polsce. W warsztacie swego ojca uczył się krawiectwa, a w latach 1905-1912 podróżował po Europie w celu doskonalenia umiejętności. W Anglii i Holandii zetknął się z żeglarstwem, które stało się jego pasją na całe życie. Jesienią 1912 r. powrócił do Chojnic, otworzył zakład kuśnierski, przebudował i ożaglował łódź „Möwe” i rozpoczął żeglowanie dla przyjemności po Jeziorze Charzykowskim. Od 1919 r., wraz z dawnymi kolegami rozwinął działalność żeglarską na Jeziorze Charzykowskim. W tym czasie założył Towarzystwo Sportów Wodnych („Wassersportverein”), przemianowane w 1922 r. na Klub Żeglarski Chojnice, którego był długoletnim prezesem. Był ekspertem i sędzią międzynarodowych zawodów żeglarskich. Projektował jachty, których prototypy wykonywano pod jego okiem w warsztacie szkutniczym. Skonstruował bojer klasy międzynarodowej „Monotyp 8” i popularyzował żeglarstwo lodowe. Wybudował pensjonat „Bellevue” wraz z przystanią i restauracją, którego otwarcie w 1929 r. przyczyniło się do rozwoju charzykowskiego letniska. Pasji Weilanda nie zniszczyła zawierucha II wojny światowej. Charzykowski klub stracił wprawdzie budynek i większość jednostek pływających, ale Weiland i pozostali założyciele przeżyli. Wznowili działalność w 1945 roku. Otton Weiland prowadził dalej w Chojnicach swój zakład kuśnierski, wolny czas poświęcając żeglowaniu. Lubiany i szanowany w środowisku żeglarskim, był też przyjacielem młodzieży sportowej; przyjaźnił się m.in. z Julianem Rydzkowskim, Stefanem Bieszkiem i Leonardem Przewoskim.

Wśród prezentowanych obiektów nie mogło zabraknąć licznych modeli jachtów i ślizgów lodowych, wykonanych przez znanego chojnickiego działacza żeglarskiego Gerarda Packa. Wystawa to również materiały archiwalne dokumentujące historię klubu, pamiątki współczesnych mistrzów, m.in.: protokoły zebrań, sprawozdania, legitymacje, dyplomy, plakaty, afisze reklamowe, puchary, odznaki, medale, sprzęt sportowy ( m.in. bojer Weiland klasy Ludowy 8). Wśród cennych pamiątek ukazujących wspaniałe sukcesy chojnickich żeglarzy klubu znalazły się także udostępnione przez najbliższych unikalne pamiątki rodzinne po Pawle Sieradzkim (1910-1964), dwukrotnym Mistrzu Polski w I i II Bojerowych Mistrzostwach Polski rozegranych w Giżycku w 1951 i 1952 r., a wśród nich m.in.: portret olejny Pawła Sieradzkiego z 1957 r. pędzla bydgoskiego artysty Józefa Makowskiego oraz zdobyte w zawodach puchary z lat 1946 i 1952).

Wystawie towarzyszyły muzealne spotkania poświęcone tematyce żeglarskiej pt. Żegluj, żeglarzu..., Muzealna szkółka żeglarska oraz spotkania z p. Krzysztofem Pestką, komandorem Chojnickiego Klubu Żeglarskiego, których celem było ukazanie młodym ludziom bogatych tradycji pierwszego w Polsce klubu żeglarstwa śródlądowego, prezentacja typów żaglówek, omówienie zwyczajów żeglarskich oraz wspólne śpiewanie szant.

Galeria