Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości na Pomorzu w latach 1920-1939, Muzeum zaprasza do zwiedzania nowej wystawy poświęconej historii powrotu Chojnic i ziemi chojnickiej w granice II Rzeczypospolitej.
Na ekspozycji zaprezentowano wybrane problemy życia Chojnic w czasach II Rzeczypospolitej.
W oparciu o zachowane zabytki, fotografie i dokumentację archiwalną przedstawiono m.in. sylwetki najważniejszych postaci zaangażowanych w tworzenie polskiej państwowości, sytuację na terenie ziemi chojnickiej w pierwszych miesiącach po odzyskaniu Niepodległości, życie społeczne i gospodarcze miasta, uwzględniając przy tym kwestie narodowościowe.
Wśród prezentowanych eksponatów i dokumentów znalazły się m.in.: portret pierwszego polskiego burmistrza Chojnic dra Alojzego Sobierajczyka, fragment spuścizny burmistrza Zdzisława Hanuli, sztandar Towarzystwa Powstańców i Wojaków z Nowej Cerkwi, elementy wyposażenia kawiarni Romana Judka, słup graniczny z odcinka granicy polsko-niemieckiej w okolicach Babilonu oraz wykaz samochodów i motocykli zarejestrowanych na terenie powiatu w 1932 r.
Wystawa realizowana jest w ramach trwającego od 2019 r. projektu edukacyjnego pn. „Twarze Niepodległości ziemi chojnickiej”.
Można ją zobaczyć już od 30 stycznia 2020 r. w muzealnej baszcie "Kurza Stopa".