Drzewa życia. Wystawa twórczości Jana Sabiniarza

Od 19 marca w muzealnej baszcie Kurza Stopa można oglądać ekspozycję malarstwa Jana Sabiniarza – architekta, malarza, poety i pieśniarza. Natura i pejzaż jako szczególna przestrzeń zainteresowań artysty znajduje odzwierciedlenie zarówno w Jego pracach projektowych, poświęconych ochronie i kreacji pejzażu przyrodniczego i kulturowego, jak i w twórczości malarskiej oraz poezji. Jest autorem wielu projektów architektonicznych, w których istotną rolę stanowi wpisanie obiektu z kulturowy kontekst miejsca. Wrażliwość i zachwyt nad pięknem natury okazał się źródłem wielu laurów i wyróżnień za projekty architektoniczne, m.in. w kategorii „Przyjazna wieś”, czy „Piękniejsza Polska” – „za tworzenie piękna, którym możemy poszczycić się przed światem”. Inspiracje bogactwem natury i jej nieskończonością znajdziemy w tytułach tomików poetyckich, jak np. „Drzewa mojego życia”, „ Na dziedzińcach nieba”, „W cieniu lawendowego słońca”, „ W ciszę boru”. Zauroczenie pejzażem i bardzo indywidualny sposób jego percepcji ,stanowiącej refleksyjny, filozoficzny namysł nad rzeczywistością, można odkryć także w twórczości malarskiej Jana Sabiniarza. Wystawa w muzeum eksponuje pokaźny zbiór Jego wcześniejszych rysunków piórkiem, niekiedy podkolorowanych, ale również nowsze kompozycje pejzażowe w technice pastelu. Jak zauważa we wstępie do katalogu wystawy Violetta Klugowska – prezes Stowarzyszenia Kultury Podziemia i autorka projektu wystawienniczego: „… Perfekcyjnie wyważone i starannie zaplanowane układy, są pełne zachwycających efektów luministycznych, które wprowadzają widza w swoiste misterium. (…) Powracającym motywem w pejzażach [artysty] są nokturny, pełne intrygującego, mrocznego nastroju, w których skrzętnie ukrywa treści symboliczne, w tym wieczne odradzanie się przyrody i przemijanie ludzkiego losu.”

Zachęcamy zatem u progu wiosny do odwiedzenia nowej wystawy w chojnickim muzeum, by na własne oczy przekonać się o prawdzie słów zawartych w katalogu, iż „… W arkadyjskich obrazach Jana Sabiniarza odnajdujemy ukojenie i marzenie…wiarę i przeznaczenie.”

Wernisaż wystawy – sobota 18.03.2023, godz. 16.00