Emsdetten – mała ojczyzna. Nowa Ojczyzna i inne widoki

Indywidualna wystawa twórczości współczesnego artysty z Niemiec Hubertusa Jelkmanna jest owocem partnerskiej współpracy miast Chojnic i Emsdetten w zakresie kultury. Ekspozycję w chojnickiej Galerii w Kurzej Stopie tworzy zespół 20 prac graficznych i rysunków tuszem, w których autor prezentuje w oryginalny sposób fascynacje przestrzenią miasta – swojej małej, a w jego przypadku także nowej, ojczyzny. Opowiada o swoim mieście z dużą dozą subiektywizmu, czasem także ironii, zauważając przy tym niekiedy oprócz charakterystycznych detali architektonicznych, także jego mieszkańców, których wpisuje w swe pejzażowe opowieści. Zdarza się, że materią grafik są także poetyckie komentarze, dopełniające refleksji o konkretnych miejscach.

Hubertus Jelkmann /ur. 1964/ jest artystą grafikiem i rysownikiem, pochodzenia holenderskiego, który mieszka i tworzy w Emsdetten od 2007 r. Studia artystyczne odbył w l. 1987-94, na FH Design Münster , uzyskując dyplom w zakresie graficznych technik drukarskich, grafiki artystycznej i projektowania grafiki książkowej w pracowniach profesorów Marjana Vojska i Rolfa Eschera.

W l. 1991-95 realizował stypendia artystyczne w Norwegii, Francji i Niemczech doskonaląc swoje umiejętności w specjalności technik graficznych - algrafii i litografii. Od 1997 r. wykłada techniki graficzne w macierzystej uczelni. Od 2003 r. kieruje projektem artystycznym opieki nad utalentowanymi osobami niepełnosprawnymi i uzależnionymi w ramach Caritas Emsdetten – Greven oraz prowadzi warsztaty z pedagogiki artystycznej dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

Już od czasu studiów uczestniczy w niemieckim życiu artystycznym, prezentując swoje prace podczas takich wydarzeń kulturalnych, jak targi książki w Lipsku, Frankfurcie, Dni Grafiki w Borken, czy w formie ekspozycji projektów związanych z teatrem lalek, m.in. na Międzynarodowym Kongresie Teatralnym Instytutu Badań Teatralnych w Lubece w 1995 r. i wystawie w Heskim Muzeum Lalek we Frankfurcie-Hanau w 2004 r., jak również na autorskich wystawach twórczości (m.in. w Galerii Münsterland w Emsdetten 2012 i rok później w Galerii Bornemann w Lubece). Wystawa twórczości artysty w muzealnej Galerii w Chojnicach jest pierwszą prezentacją jego twórczości w Polsce.