13.09.2021
Europejskie Dni Dziedzictwa 2021

Europejskie Dni Dziedzictwa 2021

Z inicjatywy Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach dnia 12 września 2021 r. odbyła się wycieczka krajoznawcza do Odrów i Wiela, organizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, pod hasłem „Smaki dziedzictwa”.

„Smaki” dziedzictwa regionu, w tym także tradycje kulinarne, są doskonałym przykładem bogactwa kulturowego, gdyż odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków, tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół wspólnie ze sobą biesiadujących. Temat ten wpisuje się w założenia wieloletniego programu Niepodległa na lata 2017-2022. W programie wycieczki były odwiedziny miejsca kultu starożytnych Gotów, by poznać ich kulturę duchową i materialną oraz wizyta w Wielewskim Sanktuarium – jednym z najpiękniejszych w regionie Kaszub południowych, wybudowanym w latach 1915-1925.

W programie: zwiedzanie nowej, muzealnej, zamiejscowej ekspozycji archeologiczno-przyrodniczej w Odrach pt. „Kultowe miejsce Gotów. Cmentarzysko z kręgami kamiennymi w Odrach”, a także spacer po Rezerwacie Kręgów Kamiennych w Odrach. W Odrach przewidziano także degustację miejscowego rarytasu jakim jest serniczek Pani Zdzisi.

W Sanktuarium Kalwaryjskim we Wielu: odwiedziny kościóła pw. św. Mikołaja ze słynącym łaskami barokowym obrazem Matki Bożej Pocieszenia. Osiemnastowieczny obraz został przeniesiony do Wiela z klasztoru Augustianów w Chojnicach, w 1852 r. W programie również przejście dróżkami kalwaryjskich stacji Męki Pańskiej z zabytkowymi kaplicami Sanktuarium. Zakończenie wycieczki obiadem w karsińskiej restauracji Nasza Ambrozja.

Galeria