Juliusz Joniak. Podróż na Południe

Od 28 czerwca do 22 września 2024 w muzeum w Chojnicach będzie można zobaczyć wyjątkową wystawę twórczości malarskiej prof. Juliusza Joniaka z Krakowa. Ekspozycja wpisuje się w muzealny program uświetniający 40 lat istnienia i działania Współczesnej Galerii Sztuki Polskiej 1984-2024.

Artysta urodził się we Lwowie w 1925 r., gdzie rozpoczął swoją artystyczną edukację. Po wojnie podjął studia malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod okiem Czesława Rzepińskiego, a także grafiki w pracowni Konrada Srzednickiego. Wkrótce rozpoczął karierę akademicką na macierzystej uczelni, doskonaląc równolegle swój warsztat  malarski poprzez aktywny udział w życiu artystycznym w Polsce oraz liczne podróże studyjne po Europie. Bardzo szybko okazało się, że śródziemnomorskie pejzaże Włoch, Francji, Hiszpanii stały się znakomitą inspiracją dla artysty. Wrodzona wrażliwość na kolor, malarska intuicja, pozwalająca zapisywać na płótnie wrażenia czerpane z podróży, a także mistrzostwo pędzla,  znalazły odbicie w licznych pejzażach i kompozycjach malarskich, przywożonych z plenerów oraz  tworzonych w krakowskiej pracowni. Na wystawie w Chojnicach będzie można zobaczyć ponad 30 obrazów Profesora. Są wśród nich płótna inspirowane przeżyciami kolorystycznego bogactwa natury Południa Europy, zwłaszcza ulubionej Prowansji, jak również płótna nawiązujące do oglądanych obrazów francuskich postimpresjonistów, czy dawnych europejskich mistrzów malarstwa, odkrywanych podczas wizyt w znaczących galeriach i tamtejszych muzeach, takich jak Luwr, czy Prado. Nastrojowe, rozświetlone słońcem Południa obrazy Profesora na chojnickiej wystawie przypominają nie tylko o rozpoczynających się wakacjach, przywołując marzenia o letnich wyjazdach. Zachęcają do podróży w świat malarstwa prof. Joniaka – artysty, o którym napisano, że jest „koneserem i smakoszem koloru” oraz także, że stworzył „własny, subiektywny język malarski, który zdecydowanie wyróżnia jego prace i decyduje o ich niepowtarzalnym stylu”, niezależnie czy są to fascynujące rozedrganymi barwami martwe natury, kompozycje figuralne, czy lawendowe pejzaże Południa.

Zaprezentowany na wystawie w Chojnicach zespół obrazów Artysty pochodzi z prywatnej Rodzinnej Kolekcji Profesora Juliusza Joniaka. Kuratorem ekspozycji jest Katarzyna Łomnicka z Krakowa.

Wystawę można odwiedzać od piątku 28.06.2024 r. w chojnickiej Bramie Człuchowskiej.