Kordzik kadeta królewskiej marynarki wojennej wz.1891

Kordzik kadeta królewskiej marynarki wojennej wz.1891

Nr inw.: MCh/H-1025
Anglia, pocz. XX w.
dł. całkowita: 60,6 cm; dł. głowni: 46, 7 cm; szer. głowni u nasady: 2,5 cm;  szer. jelca: 10, 2 cm; grubość grzbietu u nasady: 7 mm 
pochwa; dł. całkowita: 51 cm; szer. 5,5 cm

Głownia jednosieczna z centrycznym sztychem. Na zewnętrznym płazie trawiony ornament roślinny, kotwica pod zamkniętą koroną, poniżej jelca sześcioramienna gwiazda z listkami pomiędzy ramionami. Na wewnętrznym płazie trawiony ornament roślinny, dwa (mniejsze i większe) oznaczenia jakości, poniżej jelca nazwa producenta: MANTON/& CO./ENGLAND. Jelec w kształcie poziomo położonej litery „S”, z obu stron zakończony pełnoplastycznymi żołędziami. W tylnym ramieniu jelca otwór na zaczep pochwy. Na zewnętrznej stronie jelca owalna tarcza z kotwicą otoczoną wieńcem laurowym. Rękojeść obciągnięta brązowym jaszczurem, w siedmiu karbach oplot z drutu mosiężnego. Głowica w formie lwiej głowy jednolita, z warkoczem stylizowanym na lwią grzywę, wchodzącym w pierścień z trzema bruzdami, umieszczony powyżej jelca. W pysku lwa ogniwo do mocowania temblaka. Trzpień głowni zaklepany w kulistej podkładce na szczycie głowicy. 

Pochwa z jednego kawałka skóry, z szwem po zewnętrznej stronie. Górne okucie,  pokryte rytym ornamentem roślinnym, z wyodrębnioną szyjką i zaczepem blokującym kordzik, przymocowanym za pomocą nitów. Po bokach okucia dwa poziomo ustawione pierścienie z ruchomymi kółkami umożliwiającymi zawieszenie na rapciach. Dolne okucie z ostrogą, pokryte rytym ornamentem roślinnym. 

Galeria