Nr inw.: MCh/H-1011
Czas powstania: Prusy Zachodnie, pocz. XX w.
Materiał: porcelana
Wymiary: ø: 6,2 cm; wys.: 6,8 cm
Moda na naczynia z widokami miast lub ich charakterystycznych miejsc oraz budowli narodziła się w XVIII w. Rozwój turystki, który nastąpił w XIX w. spowodował, że wazoniki, filiżanki, talerzyki stały się jedną z najpopularniejszych pamiątek z odbywanych podróży. Z kolei dla osób, które zostały nimi obdarowane mogły stanowić zachętę do odwiedzenia miejsca przedstawionego na naczyniu. W pewnym sensie spełniały więc rolę współczesnych folderów reklamowych, przedstawiających atrakcje i najciekawsze miejsca regionu lub miejscowości.
Nieco inną historię posiada niewielki kubeczek przedstawiający widok na tzw. Denkmalplatz w Chojnicach. Centralne miejsce kompozycji zajmuje, stylizowana na koryncką, kolumna, na szczycie której znajduje się siedzący orzeł z rozpostartymi skrzydłami. Na cokole stanowiącym jej podstawę znajdowało się sześć płyt z inskrypcjami upamiętniającymi żołnierzy z powiatu chojnickiego, którzy polegli w wojnach prowadzonych przez Prusy w drugiej połowie XIX w. Od frontu pomnika ustawiono dwie armaty, w tle widoczny jest fragment zabudowy placu.
Kubeczek znajdował się w posiadaniu rodziny Waltera Heyna, (wywodził się z niej również znany chojnicki fotograf Maksymilian Heyn), który w początkach lat dwudziestych prowadził w Chojnicach „Skład farb i tapet”. Sklep mieścił się przy Placu Jagiellońskim 6, czyli dawnym Denkmalplatz. W latach sześćdziesiątych XX w. potomkowie W. Heyna wyprowadzili się do Niemiec, zabierając ze sobą również wspomniane naczynie. Kubeczek zachował więc funkcję pamiątki, tym razem jednak przypominającej rodzinne miasto.
M. S.
Literatura:
Adressbuch der Stadt und des Kreises Konitz für 1912/13, hrsg. E. Liebelt, Konitz 1912.
Adresy miasta Chojnic i Czerska, wyd. F. Jeuthe, Grudziądz [1925].
K. Ostrowski, Bedeker chojnicki A-Ż, Chojnice 2009.