Morze Białe

Morze Białe

Nr. Inw.: MCh/Sg -150

Obraz olejny na płótnie
Autor: Tadeusz Dominik
Rok powstania: 2007
Wymiary: 90x90 cm

Obraz z kolekcji Galerii Współczesnej Sztuki Polskiej muzeum w Chojnicach autorstwa wybitnego polskiego malarza i grafika – Tadeusza Dominika stanowi przykład twórczości łączonej z  nurtem najbardziej charakterystycznych zjawisk w polskim malarstwie współczesnym.

Tadeusz Dominik (1928-2014) po latach studiów malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w l. 1946-1951, uzyskał dyplom w 1953 roku w pracowni prof. Jana Cybisa. W 1951 roku rozpoczął pracę pedagogiczną na stołecznej uczelni i przeszedł przez wszystkie stopnie kariery akademickiej, od asystenta do profesora zwyczajnego (1988), pełniąc dwukrotnie funkcję dziekana Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Był laureatem m.in. nagrody im. Jana Cybisa (1973) i stypendystą Ford Foundation (1962). Jego prace znajdują w zbiorach Muzeów Narodowych: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, a także w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Galerii Albertina w Wiedniu czy Museo de Bellas Artes w Caracas. Jedna – zatytułowana Morze Białe – od 2007 r. współtworzy kolekcję sztuki współczesnej Muzeum w Chojnicach.

I choć specjaliści dostrzegają w jego malarstwie połączenie tradycji polskiego koloryzmu z abstrakcją liryczną, sam autor podkreśla swoją fascynację i inspirację naturą, unaocznioną poprzez widzenie jej w sposób bardzo osobisty. Jak twierdził, „nie odszedł od natury” lecz ponieważ w swym bogactwie jest „nie do powtórzenia” szukał malarskiego wyrazu jej postrzegania. Mawiał zwykle: „Patrząc na naturę widzę obraz”. Zapewniał przy tym, że to nie jest czysta abstrakcja „ale malarstwo sensualistyczne, w którym musi pulsować rodzaj kontaktu z naturą”.

Kompozycja artysty z Galerii w Chojnicach wpisuje się dobrze w nurt tzw. klasyki nowoczesności.