Obraz – Kwiaty polne

Obraz – Kwiaty polne

autor – Józef Wróblewski
data powstania: 1991 r.,
sygn. l.d.: JW
technika – olej na płótnie
wymiary: 60 x 50,5 cm
nr inw.: MCh/S-2329

Bukiet polnych kwiatów w wazonie autorstwa Józefa Wróblewskiego (1933-2022) stanowi jedną z wielu prac tego autora w zbiorach muzeum w Chojnicach.

Malarska droga Józefa Wróblewskiego z Raciąża rozpoczęła się w 1976 r. udziałem w pierwszych plenerach artystycznych środowiska bydgoskich plastyków, chętnie przyjeżdżających do Funki nad Jezioro Charzykowskie. Zachęcony do malowania przed laty przez Wandę Tyborską, konsekwentnie rozwijał swój talent, który z czasem przerodził się w artystyczną pasję. W swej twórczości dał się poznać jako wnikliwy obserwator otaczającej rzeczywistości, który z upodobaniem do widzenia realistycznego i kolorystyczną wrażliwością malował pejzaże wsi i miasteczek, pól, łąk i leśnych zagajników. Rozpoznawalnym motywem jego obrazów była ginąca architektura wsi kaszubskiej, stare młyny, wiatraki, tartaki, kuźnie, a także piękno pór roku, dnia i nocy, rzadziej kwiaty. W swych pejzażach nie ukrywał bezpośredniej inspiracji naturą i obserwacji wciąż zmieniającej się przyrody – był malarzem pleneru, który potrafił pokazać na płótnie swe umiłowanie natury. Lubił mawiać „..moje prace pokazują to, co jest we mnie, w moim sercu”. Emocjonalny związek z naturą, wynikający być może z wcześniejszej pracy na roli, stał się nieustannym imperatywem jego twórczości. W opinii Zenona Korytowskiego – przyjaciela malarza, J. Wróblewski „..w swoich malarskich opowiadaniach utożsamia się z otaczającą go rzeczywistością. Wyczuwa przedmiot, nastrój, widzi blask światła i głębokość cienia, szukając motywów charakterystycznych opowiada o ich ciszy i prostocie. Świat, który stara się pokazać wynika z porównania między tym co jest, a samym sobą.” Jego malarski warsztat zadziwia dynamiką twórczą i prawdziwą radością malowania. Wielokrotnie brał udział w prezentacjach środowisk plastyków tucholskich, chojnickich i bydgoskich w kraju i poza jego granicami – we Francji, na Ukrainie oraz w ramach Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi – w stałej współpracy kulturalnej ze środowiskiem plastyków niemieckich z Förderverein Kultur Olching w Bawarii.

Dorobek malarski ponad 40. twórczych lat życia Józefa Wróblewskiego, w czasach sprzyjających przecież tendencjom awangardy w sztuce, broni się siłą jego upartego odwoływania do tematu w obrazie. Zawsze cieszyło go, gdy mógł się przekonać, że jego obrazy sprawiają radość innym.

Z lekkością namalowany bukiet delikatnych, polnych kwiatów: margaretek, maków, traw i bławatków, w pękatym, zielonkawym wazonie na czerwonym obrusie, na świetlistym, żółtozielonym tle, doskonale potwierdza intuicyjną wrażliwość malarską autora i jego wysokie umiejętności warsztatowe.