Order Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Chojnicach, nagroda w strzelaniu z okazji 250 rocznicy odsieczy Wiednia, 1933 r.

Order Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Chojnicach, nagroda w strzelaniu z okazji 250 rocznicy odsieczy Wiednia, 1933 r.

Nr inw.: MCh/H-913
Czas powstania: 1933 r.
Materiał: złoto, srebro
Wym.: 56 x 56 mm

 
Order w formie krzyża maltańskiego. U zbiegu ramion, na podkładce z wystającymi ząbkami, okrągły medalion z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego, z napisem otokowym: 1683-1933 - JAN III SOBIESKI. W dolnej części medalionu, z lewej strony, wybita nieczytelna próba. Na odwrocie grawerowany napis w trzech wierszach: FUNDOWAŁ/ LEON/SZAMOTULSKI. Wybite na dolnym ramieniu krzyża znak warsztatowy i próba (KINDER 800) wskazują, iż obiekt wykonany został w pracowni Pawła Kindera, działającej w Bydgoszczy przy ulicy Dworcowej 18 a. Order ustanowiony został w 1933 r. z okazji 250 rocznicy odsieczy Wiednia. Posiadał charakter nagrody przechodniej i wraz z pamiątkowym dyplomem, wręczany był zwycięzcy zawodów strzeleckich organizowanych u schyłku sezonu. Inicjatorem ustanowienia nagrody, a zarazem jej fundatorem, był członek chojnickiego bractwa strzeleckiego, handlarz bydła Leon Szamotulski. Pierwsze strzelanie o „wiedeński” order odbyło się 15 września 1933 r., a jego zwycięzcą został chojnicki kupiec i restaurator Władysław Richter. Ostatnim przedwojennym zdobywcą nagrody był prawdopodobnie mistrz piekarski Kilian Troka.

Galeria