Pejzaż – Dojrzewające zboże

Pejzaż – Dojrzewające zboże

Autor – Kazimierz Jułga (1935 – 2002)

Rok powstania - 1987

Obraz olejny na płótnie, sygn.: p.d.

Wym.: 75 x 70 cm

Nr inw.: MCh/S-2343

 

 

 

 

Pejzaż obrazujący dojrzewające kłosy zboża powstał podczas jednego z wielu plenerów malarskich, organizowanych przez bydgoskie środowisko artystyczne nad Jeziorem Charzykowskim w l.80. XX w.

Najważniejsze źródło inspiracji dla artysty stanowi natura. Twórcze zapatrzenie na zwyczajne z pozoru widoki pól i lasów, ukazywane na płótnach w powtarzanych motywach, za każdym razem w odmiennych kontekstach i układach formy, zdradzają niezwykłą wrażliwość autora, jego kontemplacyjny sposób postrzegania rzeczywistości i poszukiwanie własnego wyrazu artystycznego. Otwarta kompozycja strzelających w górę pionowych, wiotkich pędów zboża o zamkniętych, jeszcze niedojrzałych kłosach, ujęta przez artystę na wzór  fotograficznego kadru z bardzo bliskiej, obniżonej perspektywy, charakteryzuje się spokojną paletą delikatnych zieleni i jasnych brązów, stanowiących tło dla dominanty pojedynczego kwiatu bławatka. Skupiający uwagę niższy od kłosów polny kwiat - zwany też chabrem – odsłaniając prześwit jasnobłękitnego nieba, wyznacza nieco przesunięte centrum kompozycji. Indywidualna technika malarska autora polega na budowaniu faktury malarskiej w oparciu o drobne kolorystyczne plamy barwne, krótkimi dotknięciami pędzla. Ich drgająca wieloma odcieniami kolorystyka, subtelnie zróżnicowana pod wpływem obserwowanych zmian naturalnego oświetlenia, tworzy rytm powtarzalnych plam barwnych, ułożonych w pionowe układy urozmaicone skosami liści, sprawiając wrażenie zbliżenia pejzażu do kompozycji abstrakcyjnej.

Autor obrazu – Kazimierz Jułga (1935  Rybowo k. Wągrowca – 2002 Bydgoszcz) – malarz, poeta, fotografik – ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Bydgoszczy (1955) oraz Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, uzyskując dyplom w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego w 1960 r. Od tego roku zawodowo związał się z bydgoskim Biurem Wystaw Artystycznych, pełniąc funkcję dyrektora w l. 1973-2002. Był autorem wielu ważnych środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych ekspozycji i wydarzeń artystycznych w Bydgoszczy, ciesząc się  prawdziwym autorytetem wśród artystów. Należał do Okręgu ZPAP ( 1960 – 83), Związku Literatów Polskich oraz  Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od 1989). Zajmował się także krytyką artystyczną. Twórczość malarską oraz fotograficzną  prezentował na dwudziestu wystawach indywidualnych. Jako poeta debiutował w 1956 r. Wydał kilka tomików poezji - ostatni pt. Tędy chodzą chmury w 2002 r. Jest laureatem wielu nagród, w tym m. in. Medalu Kazimierza Wielkiego oraz Medalu za Twórczy Wkład w Kulturę Chrześcijańską (2002).

 

Bibliografia:

 

J .Kaja, J. Soliński, Kazimierz Jułga. Odczytywanie natury. Poezja, malarstwo i rysunek, fotografia, Bydgoszcz 2008.

 

 

B.Z.