Pejzaż, Zofia Rybiańska (1925-2003)

Pejzaż, Zofia Rybiańska (1925-2003)

Nr inw.: MCh/S-244
Autor: Zofia Rybiańska (1925 – 2003)
Czas powstania: 1973 r.
Technika: obraz olejny na płótnie,
Wymiary: 120 x 90 cm

Kompozycja obrazuje pejzaż z widokiem na jezioro w oryginalnej perspektywie „z góry”, w konwencji na pograniczu abstrakcji. Jej dominantą jest przykuwająca uwagę żywa kolorystyka, wykorzystująca opozycję bogatej palety błękitów – od jasnych form przycumowanych nad brzegiem łodzi, po ciemnofioletowe odcienie toni wody i nieba zwiastującego nadchodzącą burzę – zestawionych z piaszczystym pasem plaży na I planie. Znaczącym urozmaiceniem formy obrazu jest zróżnicowanie faktury jego warstwy malarskiej. Zagęszczona farba ciemnych partii błękitów oraz widoczna struktura jasnych form zarysowanych postaci I planu, potęgują wrażenie kolorystycznej dynamiki i harmonii obrazu.

Zofia Rybiańska (1925-2003) urodzona w Brzesku nad Bugiem, całe swoje życie związała z Bydgoszczą. Uzyskała dyplom na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, w pracowni malarstwa Stanisława Borysowskiego i Tymona Niesiołowskiego. Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki we Francji, a także członkiem rady programowej szkół artystycznych w Warszawie. W pamięci artystów bydgoskich zapisała się jako długoletnia pedagog – profesor malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy (1960-1981) i wybitna kolorystka. Swą twórczość prezentowała na 10 wystawach indywidualnych, biorąc też udział w wielu wystawach zbiorowych oraz plenerach malarskich, m.in. nad J. Charzykowskim. W malarstwie chętnie wykorzystywała kolorowe tusze, pastele oraz farby olejne. Pozostawiła po sobie zachwycające żywiołowym kolorem pejzaże, martwe natury i także kompozycje abstrakcyjne. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów w Bydgoszczy, Włocławku i Chełmnie. W kolekcji sztuki Muzeum w Chojnicach znajdują się dwie kompozycje artystki – Pejzaż w technice olejnej i pastel pt. Drzewa w Bachorzu (1981).

Wiosną 2022 r. w bydgoskiej Galerii Autorskiej J. Kaja, J. Soliński miała miejsce wystawa przywracająca pamięć o twórczości Zofii Rybiańskiej pt. Kolor światła.

B.Z.