Podróż za jeden uśmiech. Migawki z nieodległej historii Chojnic

Podróż za jeden uśmiech. Migawki z nieodległej historii Chojnic

Muzeum zaprasza wszystkich – starszych i młodszych, i to nie tylko chojniczan, do odbycia „sentymentalnej podróży za jeden uśmiech” - czyli do przeniesienia się w czasy PRL-u (okres powojenny po lata 70.) - w lata młodości lub dzieciństwa dla jednych albo w nieodległe czasy historyczne dla drugich.

Wystawa obrazuje przy pomocy fotografii, dokumentów życia społecznego i plakatów niektóre aspekty życia mieszkańców naszego miasta, potraktowane nieco z przymrużeniem oka. Przybliża architekturę miasta – uwzględniając również to, jak chojniczanie po zniszczeniach wojennych przywracali miastu jego dawną urodę i koloryt (czasem podczas czynów społecznych), ale także, jak z krajobrazu Chojnic znikała zabytkowa zabudowa, ustępując miejsca nowoczesnej. Na ekspozycji nie mogło zabraknąć też wątków rodzinnych – urokliwych fotografii dzieci w charakterystycznych ubrankach, a także ich rodziców. Można też zobaczyć jak się uczyli, pracowali, ubierali a w wolnych chwilach bawili chojniczanie, jak w tamtych czasach wyglądała rekreacja i uprawianie sportu. Osobno zarezerwowano miejsce dla chojnickiej służby zdrowia, która czuwała nad kondycją i tężyzną obywateli w myśl zasady „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Ważnym tematem poruszanym na wystawie jest życie kulturalne i społeczne mieszkańców Chojnic – występy licznych miejscowych zespołów, imprezy okolicznościowe, np. z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, spotkania członków chojnickich stowarzyszeń czy bardzo popularne teatrzyki podwórkowe, zainicjowane przez Juliana Rydzkowskiego. Jak przystało na miasto powiatowe, odbywały się w nim zjazdy partyjne i wiece, wystawy gospodarcze, dożynki, a także manifestacje pierwszomajowe i religijne, co również zostało zaakcentowane na ekspozycji. Oczywiście życie miasta to również handel – praca ekspedientek, wystrój sklepów i pojawiające się w latach 70. kolejki klientów marzących o nabyciu upragnionych, deficytowych towarów. 

W klimat epoki PRL-u wprowadza też specjalnie zaaranżowane wnętrze mieszkania z lat 60., witryna sklepowa z oryginalnymi towarami z tych czasów, a także kącik oświatowy z liczydłami, przyborami szkolnymi, elementarzem Falskiego i innymi podręcznikami używanymi od lat 40. do 70. oraz oryginalne plakaty nawiązujące swym przekazem do treści wystawy.

Galeria