06.10.2022
Spotkanie z Autorem Markiem Pasturczakiem i promocja Jego nowej książki

Spotkanie z Autorem Markiem Pasturczakiem i promocja Jego nowej książki

W czwartek 13.10.2022 r. odbyła się w Bramie Człuchowskiej promocja książki historycznej Marka Pasturczaka pt. Sieroty w łapach niedźwiedzia. Bitwa pod Bukowcem 3.09.1939.

Marek Pasturczak jest synem Janusza Pasturczaka kapitana 15 Pułku Artylerii Lekkiej walczącej w czasie II wojny światowej. W dzieciństwie przysłuchiwał się rozmowom weteranów i zapisywał zapamiętane wydarzenia. Zadebiutował opracowaniem na temat bitwy pod Krojantami. W najnowszej książce postanowił rozprawić się z mitami na temat bitwy pod Bukowcem na Kujawach, która dla Polaków miała duże znaczenie, w przeciwieństwie do Niemców, dla których była jedynie epizodem. 

Bitwa nie odegrała we wrześniu 1939 r. prawie żadnej roli, jednak zakłamanie jej przebiegu sprowokowało autora do podjęcia literackiej próby odkrycia prawdy o bitwie, odkłamania jej historii i rekonstrukcji narracji historycznej, opartej o źródła i wspomnienia uczestników. Ustalenia Autora są zaskakujące i z pewnością wśród strażników ustalonego porządku wywołają wielkie oburzenie.