Tabun / Galop /

Tabun / Galop /

Nr inw.: MCh/Sg-162
Grafika, tusz na papierze
Autor: Józef Wilkoń
Rok powstania: 2006
Wymiary: 50x70 cm

Grafika została zakupiona do zbiorów Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach przy okazji odbywającej się w 2011 roku, w Kurzej Stopie wystawy pt. Józef Wilkoń. Kurza Stopa i zwierzęta. Jak sugeruje tytuł nadany przez autora, praca przedstawia tabun koni w galopie. Tematyka może być inspirowana, zachowanymi w położonej na terenie Francji jaskini Lascaux,  prehistorycznymi malowidłami naskalnymi, które były opisywane przez artystę jako stanowiące dla niego niedościgniony wzór.

Pracę wykonano w tuszu - jednym z najstarszych materiałów używanych w sztuce, jakie dzisiaj znamy. Jej autorem jest wybitny polski artysta - Józef Wilkoń - ceniony za fantastyczny zmysł obserwacji i zdolności uchwycenia charakterystyki oraz plastycznej formy zwierząt w ruchu, często za jednym pociągnięciem pędzla. W prezentowanej grafice, artysta wykorzystał dwie techniki: tzw. lawowanie – czyli malowanie rozcieńczonym w wodzie tuszem, w celu uzyskania jego różnych odcieni - w tym wypadku różnego natężenia barw czarnej i brązowej. Tusz naniesiony został pędzlem na mokry papier tzw. „mokre na mokrym”, zaś wykończenia szczegółów koni wykonane zostały najmniejszą stalówką zwaną piórkiem. 

Warto przybliżyć tu również bardziej sylwetkę autora grafiki - Józefa Wilkonia. To znany i ceniony malarz, grafik, rzeźbiarz, scenograf, projektant gobelinów i ilustrator książek dla dzieci. Znany jest także ze swoich rzeźbiarskich „ilustracji przestrzennych” przedstawiających przede wszystkim zwierzęta, z których część, znana jako „Arka Wilkonia”, znalazła swoje stałe  miejsce w parku radziejowickiego pałacu. Wilkoń posiada bogaty i rozpoznawalny dorobek grafika i ilustratora – zaczynał w 1959 roku oprawą graficzną do książki H. Bechlerowej O kotku, który szukał czarnego mleka. Od tamtego czasu zilustrował kilkaset książek, zwłaszcza dla dzieci, wydawanych zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Jego prace są chętnie eksponowane i znajdują się w kolekcjach muzealnych i galeriach na całym świecie. Artysta był wielokrotnie nagradzany prestiżowymi nagrodami artystycznymi, m.in.: The Owl Prize (Tokio), Premio Grafico (Bolonia), Grand Prix (Montreuil), Andersen Premio (Genewa) oraz Medalem Gloria Artis i Złotym Berłem Kultury Polskiej. 

Relacja z wystawy Józefa Wilkonia w chojnickiej Kurzej Stopie wraz z fotografiami została umieszczona w muzealnym periodyku Baszta nr 12.

M.Cz.