Topór bojowy kultury pucharów lejkowatych

środkowy neolit,
wymiary: wys. 5,3 cm, dł. 13,1 cm, szer. ostrza 6,4 cm,
nr inw. MCh/AM-975

Należy do najciekawszych obiektów kamiennych w kolekcji Albina Makowskiego. Ten świetnie zachowany zabytek, z charakterystycznym, guziczkowato zgrubiałym oraz zaokrąglonym obuchem, wykonany jest ze skały drobnokrystalicznej i perfekcyjnie wygładzony. Charakterystyczne jest też jednakowe rozłożenie masy narzędzia po obu stronach prostej osi. Kamienne topory bojowe KPL były naśladownictwem pierwowzorów miedzianych importowanych z południa kontynentu. Stosowano je zarówno do walki, jak i do polowania. Miały również znaczenie kultowe, o czym świadczą znaleziska miniaturowych, kamiennych i glinianych modeli toporków, a także bursztynowych wisiorków. Topory bojowe KPL stanowiły też wyposażenie grobowe oraz niekiedy ofiary wotywne, które składano w bagnach na specjalnych pomostach.