W przedwojennej szkole…

W przedwojennej szkole…

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej na ostatnim piętrze Bramy Człuchowskiej, w zaaranżowanej kameralnej sali lekcyjnej, została udostępniona zwiedzającym wystawa pt. „Szkolnictwo na ziemi chojnickiej pod koniec XIX wieku i w czasach Drugiej Rzeczypospolitej”.

Ekspozycja chronologicznie nawiązuje do schyłku XIX wieku, gdy w szkołach, na ziemiach wcielonych do zaboru pruskiego, obowiązywał język niemiecki oraz do czasów Drugiej Rzeczypospolitej, gdy po odzyskaniu niepodległości reaktywowano polskie szkolnictwo.

Jej celem jest ukazanie bogatego dorobku chojnickiego szkolnictwa i prezentacja najważniejszych placówek edukacyjnych realizujących zadania oświatowe w dwudziestoleciu międzywojennym w Chojnicach.

Ideą wystawy było stworzenie klimatu przedwojennej szkoły, z wyposażeniem sali lekcyjnej, ławkami, biurkiem nauczyciela, tablicą, mapą i dużym stojącym liczydłem. Wśród eksponatów pochodzących ze zbiorów własnych muzeum oraz wypożyczonych z innych placówek i od prywatnych kolekcjonerów znalazły się kałamarze, liczydła, tornister, uczniowskie czapki, ołówki, globusy, dzienniki lekcyjne. Na ekspozycji zobaczyć można również archiwalne fotografie, podręczniki, zeszyty, świadectwa oraz pomoce naukowe i przybory szkolne.

Przy dźwiękach szkolnego dzwonka, 15 października 2024 r., nastąpiła uroczysta inauguracja ekspozycji. Dopisali zaproszeni na wernisaż goście. Przybyła grupa osób zainteresowana tematyką szkolną, wśród nich nauczyciele, bibliotekarze oraz zaprzyjaźnieni z Muzeum prywatni kolekcjonerzy, a także członkowie Towarzystwa Przyjaciół Muzeum. Spotkanie rozpoczął dyrektor Muzeum dr Marcin Synak krótką prelekcją na temat przedwojennego szkolnictwa na Pomorzu. Następnie autorka wystawy – Anna Urbańska – opowiedziała o ekspozycji, jej przesłaniu i celach, szkołach istniejących w Chojnicach w dwudziestoleciu międzywojennym oraz nauczycielach, którzy poprzez swoje zasługi na rzecz chojnickiego szkolnictwa, działalność kulturalną i społeczną zapisali się na kartach historii miasta i regionu. Wielu z nich zostało zamordowanych w Dolinie Śmierci przez hitlerowców. Wystawa przywołuje pamięć tych nauczycieli.

Goście z dużym zainteresowaniem i nostalgią oglądali eksponaty szkolne, wspominając swoją młodość. Największym zainteresowaniem cieszyła się „ośla ławka” przeznaczona dla „wybitnych uczniów”. Nie brakowało chętnych, by w niej usiąść, co wywoływało uśmiech na twarzach wszystkich obecnych.

Niespodzianką był poczęstunek, tzw. „uczniowskie śniadanie”, serwowany w zaaranżowanej stołówce szkolnej oraz księga pamiątkowa. Można w niej zapisywać swoje refleksje związane z wystawą bądź wspomnienia szkolne, jakie ona przywołuje. Księga jest dostępna dla wszystkich zwiedzających w Bramie Człuchowskiej przez cały czas trwania wystawy, czyli do końca stycznia 2025 r. Wystawie towarzyszy katalog, w którym znaleźć można ciekawe informacje o dziejach chojnickiego szkolnictwa i spis eksponatów prezentowanych na wystawie. Można go zakupić w Bramie Człuchowskiej.

Serdecznie zapraszamy.