Wycieczka TPM w Chojnicach do Strzelna i Kruszwicy

10 września br., w ramach jubileuszowych XXX Europejskich Dni Dziedzictwa, pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”, wraz z przyjaciółmi i sympatykami naszego Muzeum udaliśmy się na wycieczkę do Strzelna i Kruszwicy. Padający deszcz nie przeszkodził nam wgłębić się w bogactwo romańskiego dziedzictwa. Poznaliśmy perełki polskiej architektury romańskiej ukryte w zespole sakralnym w Strzelnie, obejmującym ponorbertański, klasztorny kościół Świętej Trójcy i NMP, Rotundę św. Prokopa oraz muzeum. Zachwyciły nas unikatowe w skali europejskiej dwunastowieczne, romańskie kolumny dekorowane 36 wizerunkami Cnót i Przywar oraz romańskie rzeźbione tympanony (trzy oryginalne i jedna rekonstrukcja tympanonu zniszczonego w 1945 r.). Zwiedziliśmy też jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce - kolegiatę św. Piotra i Pawła i Narodzenia NMP w Kruszwicy. Powstała w latach 1120 -1140 budowla zachowała prawie nienaruszony układ przestrzenny i bryłę. Z wystroju romańskiego do dziś zachowała się chrzcielnica w kształcie kielicha z XII wieku oraz kropielnica z wyrytymi na obrzeżu krzyżykami. Będąc w Kruszwicy, nie mogliśmy też nie odwiedzić, związanej ze słynną legendą o królu Popielu, tzw. Mysiej Wieży, która z niewielkimi fragmentami murów obronnych i piwnic zachowała się z zamku, wzniesionego w 1343 r. przez Kazimierza Wielkiego. Po bezcennych obiektach z wielkim znawstwem i pasją oprowadzili nas przewodnicy. Pełni wrażeń estetycznych i historycznych posililiśmy się w Zajeździe u Piasta Kołodzieja, a na koniec naszej wyprawy skorzystaliśmy z uzdrawiającego klimatu Parku Solankowego w Inowrocławiu, by spacerując wokół tężni nabrać sił do drogi powrotnej do Chojnic.